Jesteś tu: Strona główna Reportaże Artykuł

Machów - drugi taki zalew na Podkarpaciu oprócz Soliny. Chcemy tu się kąpać!

Dodano: 16 lipca 2010, 8:30 Autor:

Kąpielisko ledwie wystartowało, a już stało się za małe. Więc od razu będzie rozbudowywane

Kąpielisko ledwie wystartowało, a już stało się za małe. Więc od razu będzie rozbudowywane (fot. Grzegorz Lipiec)

O sukcesie otwartego dla turystów w sobotę Zalewu Machowskiego decyduje czysta woda, brak opłat i imponujący wygląd. To ewidentne plusy, ale są także minusy.

Zbiornik Machowski w liczbach:

Odległość od centrum Tarnobrzega – 2 km
Powierzchnia – 455 ha
Maksymalna głębokość – 40 metrów
Plaża – 100 metrów długości

Za mała plaża, za mało piasku, brak koszy na odpady, za mało miejsc parkingowych, niedokładnie wycięta roślinność. Najazd turystów oraz plażowiczów z kilku województw Polski południowo-wschodniej w ostatni weekend pokazał, co trzeba poprawić na tarnobrzeskiej plaży.

Już pierwszego dnia nad wodę zjechały tłumy mieszkańców północnego Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. W niedzielę plażowiczów było jeszcze więcej, a na parkingu można było dostrzec rejestracje nawet z Małopolski.

Paweł Antończyk, rzecznik prasowy tarnobrzeskiego magistratu przyznaje, że miasto nie spodziewało się takiego oblężenia na otwarcie zalewu. I zapewnia, że już od najbliższego weekendu powinno być lepiej.

Strzeżone kąpielisko jest podzielone na dwie części. Do żółtej linii mogą spokojnie brodzić dzieci oraz osoby nie umiejące pływać. Część kąpieliska do linii przeznaczona jest dla osób potrafiących pływać.

Strzeżone kąpielisko jest podzielone na dwie części. Do żółtej linii mogą spokojnie brodzić dzieci oraz osoby nie umiejące pływać. Część kąpieliska do linii przeznaczona jest dla osób potrafiących pływać. (fot. Grzegorz Lipiec)

Przyjemnie i bezpiecznie

Trudno jest ocenić Zalew Machowski po zaledwie tygodniu funkcjonowania, ale na pewno "na plus” trzeba zaliczyć jakość i czystość wody oraz samego piasku. Woda w najgłębszym miejscu kąpieliska sięga 2,5 m. W wydzielonej części bez problemu mogą brodzić małe dzieci. W sobotę "zatopiony” zostanie brodzik dla najmłodszych plażowiczów.

Bezpieczeństwa na miejskiej plaży strzegą zarówno ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Zwracają szczególną uwagę, aby żaden z pływających nie oddalał się zbyt daleko od linii brzegu. Pilnują też porządku na lądzie.

Dojazd do zbiornika jest bardzo dobry. Samochodami plażowicze dojadą tylko i wyłącznie Wisłostradą. Miłośnicy "jednośladów” mają do dyspozycji dobrze przygotowaną ścieżkę rowerową, a odległość plaży od centrum Tarnobrzega wynosi tylko 2 km, co sprzyja wyprawom rowerowym. Tarnobrzeski MKS otworzył specjalną sobotnio-niedzielną linię autobusową, dowożącą plażowiczów w okolice tarasu widokowego przy zbiorniku.

Plażowicze mają dostęp do bezpłatnego internetu, dzięki hot-spotowi zamontowanemu tuż obok przystani. Przy miejskiej plaży postawiono również toalety.

Na zalew można się dostać zjeżdżając z Wisłostrady. Infrastruktura poprawiana jest na bieżąco. Są już większe parkingi, ma być większa plaża.

Na zalew można się dostać zjeżdżając z Wisłostrady. Infrastruktura poprawiana jest na bieżąco. Są już większe parkingi, ma być większa plaża. (fot. Łukasz Białorucki)

Jest co poprawiać

Choć parking samochodowy jest bardzo dobrze przygotowany, bo jego nawierzchnia została wzmocniona kamieniem, to nie był w stanie pomieścić prawie tysiąc samochodów. W pierwszy weekend funkcjonowania kąpieliska otwarty był parking na 400 samochodów. Od tego tygodnia liczba miejsc postojowych będzie, co najmniej dwukrotnie większa.

Trzeba pomyśleć także o powiększeniu plaży. Tysiąc metrów sześciennych piasku to za mało i w upalne dni trudno znaleźć wolne miejsce, które byłoby blisko strzeżonego kąpieliska.

Minusem jest też tylko jedno stoisko gastronomiczne, choć jest bardzo dobrze zaopatrzone z miłą obsługą. Inne niedostatki to niewielka liczba koszy na odpady, skromna ilość sprzętu wodniackiego, brak miejsca, gdzie można zostawić rowery, brak możliwości wjazdu na plażę dla niepełnosprawnych, czy wreszcie niedokładnie wycięta roślinność w części kąpieliska dla umiejących pływać.

Dla wypuszczających się na głębszą wodę problemem może być brak piasku. Betonowe płyty oraz kamienie zmniejszają komfort wypoczynku.

Dojedź MKS-em

Uruchomiona została weekendowa linia autobusów Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu, dowożąca miłośników wypoczynku na miejską plażę w Machowie. Odjazdy z bazy MKS przy ulicy Zwierzynieckiej przewidziane są na godz. 9:30, 10:30 i 11:30, Powrót z parkingu przy tarasie widokowym: godz. 15:30, 17:30 i 19:30. MKS-y jadące w kierunku miejskiej plaży objeżdżają całe miasto, a ich trasa biegnie ulicami Zwierzyniecką, Sikorskiego, Wyspiańskiego, Moniuszki, 1-ego Maja, dworzec PKS.

Zmiany już w ten weekend

Lokalny samorząd wspólnie z zarządem Kopalni Siarki "Machów”, policją, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu postanowił od zaraz wziąć się za ulepszanie organizację tarnobrzeskiej plaży.

- Już od tej soboty będzie można parkować samochody od tarasu widokowego do samej plaży. Stawiamy samochody tylko i wyłącznie prostopadle do osi jezdni. Przypominam o zakazie parkowania po prawej stronie jezdni - mówi Antończyk. - Za ośrodkiem "Kama” jest przygotowany drugi parking samochodowy na 200 miejsc.

W sobotę przybędą na plaży stoiska gastronomiczne. - Mamy zgłoszenia od trzech osób, które poprosiły o zezwolenie na prowadzenie nad zalewem punktów gastronomicznych - dodaje Antończyk.

Plażowicze dopominają się o większą liczbę sprzętu rekreacyjnego, takiego jak choćby rowery wodne.

Plażowicze dopominają się o większą liczbę sprzętu rekreacyjnego, takiego jak choćby rowery wodne. (fot. Grzegorz Lipiec)

Zbiornik powstawał 16 lat

Rekultywacja zbiornika prowadzona była od 1994 roku. Ostatecznie napełnianie zakończyło się w 2009 roku. Otwarcie dla turystów nastąpiło w ostatnią sobotę.

Będzie więcej piasku

Zarządzający miejskim kąpieliskiem postanowili również dowieźć więcej piasku na plażę. - Po rozmowie prezydenta Jana Dziubińskiego z dyrektorem Kopalni Siarki "Machów” Zbigniewem Buczkiem, władze kopalni zapewniły nas, że zostanie przywiezione dodatkowe tysiąc metrów sześciennych piasku - mówi rzecznik tarnobrzeskiego urzędu.

Akcja rozsypywania piasku będzie teraz utrudniona przez plażowiczów, korzystających z uroków zalewu Machowskiego i dlatego odbywać się będzie dopiero po godz. 18. Już wkrótce powstaną również dodatkowe zejścia na plażę.

Drugi po Solinie

Zalew Machowski to znakomite miejsce do wypoczynku. Powierzchnia lustra wody wynosi 455 hektarów, a maksymalna głębokość 40 metrów. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości. Wstęp na plażę i kąpielisko jest bezpłatny. Możemy pływać oraz korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego od godz. 10 do 18.

Na Podkarpaciu, oprócz Soliny, nie ma drugiego takiego zbiornika wodnego. Zalew, mimo że jest pięciokrotnie mniejszy od bieszczadzkiego jeziora, to i tak robi ogromne wrażenie.

Czytaj więcej o:
  • kąpielisko
  • Machów
  • Podkarpacie
  • Tarnobrzeg
  • upał
  • wakacje
  • wypoczynek
  • zalew
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.