Wicepremier Morawiecki w Przemyślu ogłosił pakiet dla...

  Wicepremier Morawiecki w Przemyślu ogłosił pakiet dla średnich miast [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Przemyślu ogłosił pakiet działań, które mają wspomóc w rozwoju średnie miasta. M.in. mają się w nich pojawić nowe inwestycje
  Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet różnych narzędzi, które mają wspomóc rozwój średnich miast w całej Polsce. To różne miejscowości, o liczbie mieszkańców powyżej 15 tys. Jednak, ze względu na funkcje administracyjne, do tej grupy zaliczono również większe, ponad stutysięczne ośrodki. Największym z nich jest Gdynia, w której mieszka prawie 248 tys. osób. Wyłączono miasta wojewódzkie.

  Średnich miast, które mają zostać objęte pakietem, jest 255. Z tej liczby ministerstwo wyodrębniło 122 miasta tracących funkcje społeczno - gospodarcze. Jest na niej 11 miejscowości z Podkarpackiego. Wśród nich Przemyśl, Sanok, Jasło i Jarosław zostały zaliczone do ośrodków o najtrudniejszej sytuacji, w których zaanalizowano silną utratę funkcji społeczno - gospodarczych i mocno niekorzystną sytuację społeczno - gospodarczą.


  Głównymi elementami pakietu dla średnich miast są dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Pakiet to realizacja założeń rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - SOR.

  - SOR określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego - zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikatowego potencjału - mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

  Istotnym elementem pakietu jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld złotych, pieniądze będą pochodzić z funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

  – Przygotowaliśmy dla miast średnich narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski – twierdzi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

  Komentarze (9)

  Wszystkie komentarze (9) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MAMA I JA | Do 29 maja trwa głosowanie!

  MAMA I JA | Do 29 maja trwa głosowanie!

  27-28 maja Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

  27-28 maja Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Światło i kolor w pokojach dziecięcych

  Światło i kolor w pokojach dziecięcych