Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 120 lat sportu w Przeworsku na jednej wystawie [FOTO, WIDEO]

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Wystawa "Historia przeworskiego sportu 1893-2015"
Wystawa "Historia przeworskiego sportu 1893-2015" Hubert Lewkowicz
Puchary, medale, dyplomy, łyżwy, narty, rakiety tenisowe, a nawet motocykl można zobaczyć na wystawie „Historia przeworskiego sportu 1893-2015”.

Otwarta w galerii Magnez na terenie przeworskiego muzeum wystawa prowadzi zwiedzającego przez całą historię sportu w Przeworsku, którego początki związane są z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”. W Przeworsku rozpoczęło ono działalność w 1893 roku. Obok działań „Sokoła” w pierwszych latach XX wieku młodzież bawiła się też sportem indywidualnie. Grano w piłkę na Błoniu Rzeźniczym i na terenie dzisiejszego „Pastewnika”, a zimą uprawiano jazdę na sankach i łyżwach. Do I wojny Przeworsk nie miał jednak swojego klubu sportowego. Pojawiły się one w międzywojniu. Po II wojnie założony został klub Cukrownia, który w 1947 roku dorobił się własnego stadionu.

Na wystawie „Historia przeworskiego sportu 1893 - 2015” znaleźć można szereg ciekawych pamiątek, które są świadectwem sukcesów przeworskich sportowców. Szeroko udokumentowane są sekcje piłkarskie, ale także siatkarskie, lekkoatletyczne, a nawet sekcja motocyklowa. Na stadionie KS Cukrownia był żużel, organizowano także rajdy miejskie, których start odbywał się koło ratusza. Rajdy cieszyły się popularnością, brało w nich udział nawet i 30 motocyklistów. Motocykl, który znalazł się na wystawie wzbudza bardzo duże zainteresowanie.

Ekspozycja nie pomija piłki ręcznej, która w Przeworsku ma olbrzymie tradycje. Przypomina także, że kiedyś z sukcesami w ligowych zmaganiach brały udział piłkarki nożne zrzeszone w klubie Vistula. Są eksponaty przywołujące sukcesy pingpongistów, bokserów, czy brydżystów. Nie mogło zabraknąć postaci Tadeusza Ruta - medalisty olimpijskiego z Rzymu w rzucie młotem.

Jak mówi Małgorzata Wołoszyn z Muzeum w Przeworsku, wystawa mogła zostać zorganizowana dzięki pomocy wielu mieszkańców miasta, którzy użyczyli zdjęcia i dokumenty.

– W szczególności muszę podziękować panu Kazimierzowi Kruczyńskiemu, który przekazał muzeum na własność swoją bogatą kolekcję ponad 200 fotografii – zaznacza autorka wystawy.

Ekspozycję zamykają sukcesy pływaka Macieja Hołuba, młodych koszykarzy i szkółki stowarzyszenia „Orzełek”.

Wystawa, jak podkreśla Małgorzata Wołoszyn, ma być trampoliną do dalszych badań:- Jestem przekonana, że są osoby, które nie wiedzą, że trzymają w domu skarby, gdzieś we szufladzie. To wszystko trzeba wyciągnąć i odkurzyć .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24