MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo ilu maturzystów przystąpi ponownie do egzaminu we wrześniu. Kto ma prawo do poprawki z matury?

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
2 619 podkarpackich maturzystów ma prawo przystąpić do poprawki. To oznacza, że nie powiodło im się tylko na jednym egzaminie. - Mamy już 1263 wnioski od zdających z podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego o wgląd do prac maturalnych - słyszymy w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Maturzyści sprawdzają np., czy dobrze policzono im punkty, bo zdarzają się i takie przypadki, gdy uczennica z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zdobywa niemal 90 procent punktów, a z podstawy oblewa z zaledwie kilkunastoprocentowym wynikiem.

W rzeszowskim III LO w tym roku na maturze poległo 11 osób: 5 z matematyki, 3 z języka polskiego i 3 z języka angielskiego. Wszyscy będą zdawali poprawkę.

- Jedna ze zdających osób odwołuje się, bo doszło do kuriozalnej sytuacji: z rozszerzonego języka polskiego otrzymała 86 procent punktów, a podstawy nie zdała, bo dostała zaledwie 17 procent punktów. Co się wydarzyło? Nie wiadomo, ale trzeba sprawdzić, czy oby faktycznie policzono jej wszystkie punkty, czy nie ma jakiejś pomyłki - mówi Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie. - O wgląd do swoich prac będą się starały w sumie trzy osoby.

Z danych, które otrzymaliśmy z OKE w Krakowie wynika, że w tej chwili mają już zarejestrowane 1263 wnioski o wgląd do prac egzaminu maturalnego.

- W tym roku najwięcej wniosków dotyczy kolejno: matematyki, biologii, języka polskiego, chemii. Wglądy odbywają się w OKE w Krakowie od 12 sierpnia - informuje Komisja. - Zdający ma prawo do wglądu do swojej pracy przez cały okres, kiedy jest ona przechowywana w archiwum OKE, czyli przez sześć miesięcy od daty ogłoszenia wyników.

A jeśli podczas przeglądania arkusza absolwent liceum, czy technikum zauważy, że egzaminator popełnił jakiś błąd, np. nie uwzględnił punktów za dane zadanie, przeoczył jakieś polecenie itp.?

- Po wglądzie, w terminie do 2 dni roboczych, absolwent może zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów - tłumaczą w OKE w Krakowie. - OKE informuje pisemnie absolwenta o wyniku weryfikacji w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. W tym roku nie mamy jeszcze takich rozstrzygnięć.

W ubiegłym roku odbyło się 2795 wglądów. We wcześniejszych latach bywało i tak, że krakowska OKE znalazła błędy w ocenie ponad 600 matur!

Aby zobaczyć swoją pracę trzeba mieć z sobą dowód tożsamości. Obecny jest przy tym pracownik OKE. Praca egzaminacyjna nie może być kopiowana. Możliwe jest natomiast wykonywanie jej zdjęć telefonem w całości lub w części. Można tez robić notatki.

Przypomnijmy. W tym roku maturę oblał aż co czwarty zdający. Ale poprawkę może zdawać wyłącznie ten maturzysta, który uzyskał mniej niż 30 procent punktów tylko z jednego z egzaminów obowiązkowych (w części pisemnej). Ta została wyznaczona na 8 września, na godz. 14.

Na Podkarpaciu prawo do poprawki ma 15,9 proc. wszystkich zdających, czyli 2619 osób (w liceach - 1002, w technikach - 1 617). Niestety, 1447 będzie mogło poprawiać egzaminy dopiero za rok, bo nie zdali z więcej niż jednego przedmiotu.


ZOBACZ TAKŻE: Matura 2020. I LO w Rzeszowie - SONDA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24