Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy małe podkarpackie księgarnie otrzymały certyfikat Instytutu Książki

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Księgarnie, które zdobyły środki od Instytutu Książki, mają obowiązek eksponować w witrynie „Certyfikat dla małych księgarni”.
Księgarnie, które zdobyły środki od Instytutu Książki, mają obowiązek eksponować w witrynie „Certyfikat dla małych księgarni”. Libra PL
Trzy podkarpackie księgarnie otrzymały „Certyfikat dla małych księgarni”. Certyfikat mówi o tym, że księgarnie te angażują się w promocję regionalnych autorów i wydawców oraz czytelnictwa.

„Certyfikat dla małych księgarni” to program podlegającego ministrowi kultury Instytutu Książki w Krakowie i pomyślany w celu zahamowania spadku liczby małych księgarni w kraju. Przyznane w drodze programu środki mają wzmocnić księgarnie w roli placówek promujących czytelnictwo i kulturę w lokalnych środowiskach.

W pilotażowym, tegorocznym programie takie wsparcie otrzymało 90 księgarni na 173 aplikujących. W naszym regionie pozytywnie zostały ocenione wnioski właścicieli księgarni Libra PL w Rzeszowie, Księgarni u Jacka w Jaśle i Krośnie i Księgarni Dębickich S.C w Mielcu. Księgarnie te otrzymały środki na promocję, dofinansowanie kosztów ich utrzymania oraz wyposażenia.

Właściciel wydawnictwa i księgarni Libra PL w Rzeszowie Zygmunt Śliwa mówi, że dofinansowanie Instytutu Książki jest pierwszym od 20 kilku lat przyznanym na działalność księgarni stacjonarnej w historii jego firmy.

– Koszty utrzymania małych księgarń, czyli pensje dla pracowników, czynsz i podatki są naprawdę ogromne. Dodatkowo trzeba utrzymać bogatą ofertę na półkach księgarni. Biorąc pod uwagę to dofinansowanie, można powiedzieć, że jest kroplą w morzu kosztów, ale to bardzo dobry impuls nadający sens pracy księgarzy niezależnych – mówi Zygmunt Śliwa.

Małe księgarnie rywalizują z dużymi sieciami i ze sprzedażą książek w Internecie. Pod względem cen nie mają szans, natomiast ich atutem jest rozwijanie osobistych relacji z klientami, tworzenie wokół siebie, także w mediach społecznościowych, grona przyjaciół, kreowanie w księgarni niepowtarzalnego klimatu, oraz sprzedaż książek autorów nie obecnych w dużych sieciach.

- W naszej ofercie można znaleźć książki małych podkarpackich oficyn, np. Ruthenusa, a także pozycje wydawane przez muzea. Sprzedajemy książki autorów lokalnych, zarówno poetów, jak i powieściopisarzy, często wydane na ich koszt. Za przyznane przez Instytut Książki pieniądze kupimy sprzęt do rejestrowania spotkań z pisarzami i do transmitowania ich w sieci – mówi Zygmunt Śliwa.

Księgarnie, które zdobyły środki od Instytutu Książki, mają obowiązek eksponować w witrynie „Certyfikat dla małych księgarni”. Zygmunt Śliwa wyraża nadzieję, że certyfikat ten będzie wstępem do stworzenia ogólnopolskiej sieci niezależnych małych księgarni, promujących przede wszystkim polskich pisarzy.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24