Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele polskich kin przyjadą do Rzeszowa. Marzą o powrocie do frekwencji sprzed pandemii covid-19

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Rzeszowskie kino Zorza będzie po raz trzeci gospodarzem ogólnopolskiego Forum Wokół Kina.
Rzeszowskie kino Zorza będzie po raz trzeci gospodarzem ogólnopolskiego Forum Wokół Kina. Paweł Dubiel
Rzeszowskie kino Zorza będzie po raz trzeci gospodarzem ogólnopolskiej imprezy branży związanej z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów - Forum Wokół Kina. Branża powoli nadrabia straty po pandemii covid-19, kiedy to kina były nieczynne.

Impreza zaplanowana jest na 24 - 27 czerwca. – Do Rzeszowa przyjedzie 250 - 300 osób związanych z polską branżą kinową: właściciele kin, dystrybutorzy filmów, wystawcy sprzętu kinowego. Dystrybutorzy zaprezentują nową, jesienną ofertę. Pokazom filmów i zwiastunów będą towarzyszyły targi nowego sprzętu kinotechnicznego. Niewykluczone, że przyjadą aktorzy, będzie więc okazja do odbycia wielu ciekawych spotkań i rozmów – zapowiada Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie, do której należy Zorza.

Regionalna Fundacja Filmowa i kino przygotowują się już do Forum. Fundacja właśnie rozstrzygnęła przetarg na zakup najnowocześniejszego laserowego projektora filmowego. Zostanie on zamontowany przed Forum Wokół Kina w dużej sali kinowej.

Impreza będzie miała charakter zamknięty, w czasie jej trwania kino będzie nieczynne dla publiczności.

Grażyna Deptuch podkreśla duże promocyjne znaczenie Forum dla miasta.

– Do Rzeszowa przyjedzie po raz pierwszy wielu gości, będą mieli okazję poznać nasze miasto i następnie podzielić się w kraju swoimi wrażeniami. To duża reklama dla rozwijającego się miasta – mówi.

Forum Wokół Kina organizuje Stowarzyszenie Kina Polskie. Jest to impreza środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów. Skierowana jest do właścicieli i operatorów kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, producentów sprzętu kinowego i usługodawców związanych z rynkiem kinowym.

W Polsce działa 540 kin. 132 to multipleksy, 408 to kina prywatne, niezależne bądź działające w instytucjach kultury.
Rocznie na ekrany polskich kin wchodzi około 360 - 420 premier, w miesiącu to 30 – 35 tytułów. W roku 2023 kina odwiedziło 50,4 mln widzów.

Branża kinowa zmaga się z wieloma problemami. Jak informuje nas Ewa Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Kina Polskie, na dochodowość kin niekorzystnie wpływają: inflacja, poziom realnego wynagrodzenia Polaków, wzrost kosztów operacyjnych kin, czyli płaca minimalna, energia, koszty produktów gastronomicznych, a także spadek frekwencji związany z rozwojem platform streamingowych. Inną bolączką właścicieli kin jest brak solidarnych obciążeń z dystrybutorami w opłatach na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Skutkuje to tym, że kina są obciążone do 11,2 proc. wpływów na rzecz PISF. Innym problemem jest pominięcie branży kinowej z programów KPO na instalację energooszczędnych cyfrowych projektorów laserowych i termomodernizację budynków.

- Wszyscy marzymy o powrocie do frekwencji 61 mln widzów, jaką mieliśmy w roku 2019 r. W 2023 roku odnotowaliśmy 17 proc. spadek widzów. 50,4 mln widzów to pokłosie plag, jakie naszą branżę dotknęły. Mimo wszystko jesteśmy dobrej myśli. Małymi krokami wracamy na odpowiednie tory – mówi prezes Ewa Krawczyk.

CZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24