MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa renowacja XVIII-wiecznej Bazyliki w Starej Wsi

Ewa Gorczyca
Fot. Dorota Chilik
Po dwumiesięcznej przerwie wznowiono prace przy renowacji Bazyliki w Starej Wsi.

Gotowe są już dwie wieże bazyliki, frontowa i południowa ściana. Teraz trwają prace wzdłuż wschodniej strony bazyliki i w wirydarzu. Technologia renowacji "Jezuickiej Perły Podkarpacia" jest taka sama jak zastosowana przy rekonstrukcji Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu.

Specjalistyczna firma Pol-Bud z Tarnowa zamontowała rusztowania niezbędne do prowadzenia renowacji. Jej najtrudniejsza część to odtworzenie - zgodnie z projektem konserwatorskim - zniszczonych niemal w 90 procentach pilastrów (przyściennych filarów).

- Są to bardzo żmudne prace, które wymagają dokładności i precyzji - mówi Dorota Chilik, koordynator projektu renowacji bazyliki. - Ich technologia polega na kilkukrotnym nakładaniu warstw, jest to bardzo czasochłonne. Wszelkie prace odbywają się zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.
Renowatorzy uporali się już z odbudową wszystkich elementów ozdobnych kościoła, nałożyli na nie tynk renowacyjny i pomalowali specjalnymi farbami. Naprawione zostały miedziane obróbki blacharskie, których nieszczelność doprowadziła do zawilgocenia ścian elewacji i odpadania tynku. Po jego skuciu zostały nałożone nowe warstwy i część elewacji południowej bazyliki została pokryta barwionym tynkiem rzymskim.

Poważnym przedsięwzięciem jest też trwająca właśnie wymiana okien monumentalnej budowli. Konserwator zgodził się na aluminiowe, dostarczył je ustrzycki Pamo-Plast.

15-osobowa brygada z Pol-Budu, pracująca na rusztowaniach, z pomocą ekipy trzech blacharzy, musi radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi: niską temperaturą, silnym wiatrem i krótkim dniem.

Na odnowienie 3,8 tys. m kwadratowych ścian elewacji i 600 metrów gzymsów i pilastrów zużyto 120 ton tynku renowacyjnego i 1 200 litrów farb.

- Technologia i materiały użyte do renowacji Bazyliki w Starej Wsi są takie same, jakich użyto do rekonstrukcji Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu - podkreśla Dorota Chilik.

- Dużym wyzwaniem jest praca w wirydarzu - wewnętrznym dziedzińcu klasztornym. Wzniesienie tam rusztowań wymagało wyłączenia części korytarza klasztornego i przygotowania specjalnej platformy pomagającej w przemieszczeniu poszczególnych części konstrukcji - tłumaczy Chilik.

Projekt "Jezuicka Perła Podkarpacia w Starej Wsi" jest realizowany za pieniądze unijne, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2007 - 2013. Renowacja bazyliki i domu zakonnego jezuitów ma kosztować 3,7 mln zł. To pierwszy tak duży remont sanktuarium od stu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24