18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalesie - tu gościł prezydent Mościcki [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 17]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Zalesie - można tu znaleźć dawne cmentarzysko i cerkiew, obraz Matki Boskiej słynący z łask, pozostałości po pięknym folwarku, dworek, a także pierwsze nowinki techniczne wprowadzane w rolnictwie.

To jedna z młodszych dzielnic Rzeszowa, włączona w całości do miasta w latach 70-tych XX wieku. Pierwsze historyczne wzmianki o Zalesiu pojawiają się w 1404 roku, kiedy to wyrokiem sądu polubownego, ziemie te przyznano królowi Władysławowi Jagielle. Na przestrzeni dziejów włości przechodziły z rąk do rąk, by ostatecznie stać się własnością rodziny Gumińskich aż do 1944roku, kiedy to dokonano parcelacji folwarku, a zabytkowy dwór przejęło państwo. Dziś odrestaurowany XIX-wieczny budynek służy studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego. W dworku Gumińskich gościł niegdyś prezydent II RP - Ignacy Mościcki.

Folwark na Zalesiu powstał najprawdopodobniej jeszcze w XVI wieku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Ignacy Gumiński, właściciel folwarku i dworku, w swoim majątku wprowadzał techniczne nowinki rolnicze, m.in. meliorację pól, siew za pomocą siewnika, nawozy sztuczne oraz nowoczesne maszyny rolnicze. Dzisiaj to właśnie jego dworek jest siedzibą dziekanatu wydziału rolniczego UR.

Drugą, obok dworku, charakterystyczną budowlą na Zalesiu jest kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dawniej była to cerkiew. Jak czytamy na stronie diecezji rzeszowskiej od XV do 1945 roku w Zalesiu istniała parafia obrządku wschodniego, najpierw prawosławna, a od 1691 roku greckokatolicka. W 1945 roku przesiedlono stąd 55 rodzin pod Lwów, a pozostali grekokatolicy przyjęli obrządek łaciński. Z początkiem 1946 r. zamieniono opuszczoną cerkiew na kościół filialny. W 1975 r. Zalesie zostało włączone do Rzeszowa. W tym samym roku bp Ignacy Tokarczuk erygował na Zalesiu parafię. Pierwszy proboszcz był katechetą z Lwowa, który przystosował cerkiew do obrządku łacińskiego. - W kościele w Zalesiu znajduje się piękny obraz Matki Bożej w typie Hodegetrii, trzymającej na kolanach dzieciątko. Jest to łaskami słynący obraz Matki Bożej Zaleskiej pochodzący prawdopodobnie z XVII lub XVIII w - czytamy na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej.

Na Zalesiu odkopano też cmentarzysko z okresu rzymskiego, a także wcześniejsze ślady osadnictwa z epoki brązu kultury łużyckiej, z lat 1300 - 1100 przed Chrystusem.

W dzielnicy tej dominuje zabudowa jednorodzinna (większość domów wybudowanych w latach 80. i 90. XX wieku), ale nie brakuje też zabytkowych domów, niegdyś należących do miejscowości Matysówka. W 1977 roku całe Zalesie zostało przyłączone do Rzeszowa. Wkrótce potem, na polach w rejonie ulic Łukasiewicza i Robotniczej rozpoczęto budowę dużego osiedla zabudowy jednorodzinnej, które otrzymało nazwę Zimowit. W latach 1981 - 1987 na zaleskich łąkach wybudowano okazały kościół, który w 1902 roku stał się kościołem katedralnych nowo powstałej diecezji rzeszowskiej. Po 2000 roku rozpoczęto tu prace przy urządzaniu Parku Papieskiego.

Najważniejsze obiekty

  • Kościół katedralny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP (dawna cerkiew)
  • Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo
  • Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Rudolfa Aurygi
  • Remiza OSP i filia Domu Kultury Pobitno
  • Park Papieski

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz siedemnastą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage portalu Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym siedemnastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie: które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Partner naszego konkursu ufundował nagrodę:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24