Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów współpracuje z Doliną Lotniczą już 15 lat. 4 kwietnia odnowiono umowę o współpracy na kolejny rok

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Po podpisaniu porozumienia między miastem Rzeszowem a Doliną Lotniczą. Od lewej: Marek Bujny,  Marek Darecki, Konrad Fijołek.
Po podpisaniu porozumienia między miastem Rzeszowem a Doliną Lotniczą. Od lewej: Marek Bujny, Marek Darecki, Konrad Fijołek. UM Rzeszowa
Miasto Rzeszów i Dolina Lotnicza odnowiły w poniedziałek 4 kwietnia umowę o współpracy na kolejny rok. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent miasta Konrad Fijołek i prezes Doliny Marek Darecki i wiceprezes Marek Bujny.

Współpraca miasta z klasterem lotniczym trwa już 15 lat. Wartość tegorocznej umowa wynosi 50 tysięcy złotych, dotyczy ona promocji miasta poprzez działania Doliny Lotniczej. Jest kontynuacją umów nawiązywanych w poprzednich latach.

Dolina Lotnicza na początku zrzeszała 18 członków i zatrudniała 9 tys. pracowników, dziś grupę buduje 180 firm i 33 tys. zatrudnionych pracowników. Na początku łączna sprzedaż roczna wynosiła 250 mln dol., dziś 3 mld dol.

– Żyjemy w bardzo trudnych i dynamicznych czasach z punktu widzenia biznesu. Z jednej strony mamy rewolucję automatyzacji i robotyzacji, która powoduje, że tania siła robocza przestaje się liczyć. To wybija nam jakiś punkt przewagi konkurencyjnej. Musimy przejść z gospodarki mechanicznej na cyfrową. Mamy epidemię, która całkowicie zmieniła funkcjonowanie łańcucha dostaw. Mamy wreszcie wojnę na Ukrainie, która niesie ryzyko, czy ktoś będzie chciał budować fabrykę 60 km od granicy z Ukrainą – mówił o wyzwaniach stojących przed Doliną jej prezes Marek Darecki.

Prezes Doliny Marek Darecki podkreślił w rozmowie z Nowinami, że nie byłoby Doliny Lotniczej, gdyby nie tak pięknie rozwijający się Rzeszów. – Najlepszym sposobem pozyskiwania kontrahentów jest to, że Rzeszów jest świetnym miastem. Pamiętam wizytę mojego szefa kilka lat temu. Prezes korporacji Pratt Whitney przyjechał do Rzeszowa. Ja go wiozłem samochodem. On się rozglądał i powiedział, że nigdy nie widział tak czystego i dobrze zorganizowanego miasta. Był zachwycony Rzeszowem. Dzięki temu o wiele łatwiej mi się z nim rozmawiało, gdy zachęcałem go do inwestycji – powiedział o roli marki Rzeszów dla biznesu Marek Darecki.

- Nasze duże firmy konstruują na poziomach korporacyjnych. Pratt Whitney Rzeszów ma 200 – osobowe biuro inżynierskie, które codziennie współpracuje poprzez łącza satelitarne z kolegami inżynierami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, uczestnicząc w konstrukcji najnowocześniejszych na świecie silników lotniczych – powiedział prezes Darecki.

W zglobalizowanej gospodarce samoloty nie są produkowane w jednym miejscu, tylko w różnych na całym świecie. – Ważne komponenty i moduły są produkowane przez zagraniczne firmy, które w Dolinie Lotniczej mają siedziby. Dla mnie są to polskie firmy, bo zatrudniają naszych fachowców, dobrze im płacą i odprowadzają podatki – powiedział wiceprezes Marek Bujny.

Tych miejsc już nie ma w Rzeszowie... kliknij na zdjęcie i zobacz, za jakimi lokalami najbardziej tęsknią mieszkańcy Rzeszowa!

Akademia, kino Apollo, kawiarnia Hortex. Za jakimi miejscami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24