Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy hodują coraz mniej świń. Jednym z powodów jest m.in. choroba Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Na decyzję o rezygnacji z hodowli wpływ miały przede wszystkim nieopłacalna produkcja i rozprzestrzeniająca się epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)
Na decyzję o rezygnacji z hodowli wpływ miały przede wszystkim nieopłacalna produkcja i rozprzestrzeniająca się epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) Archiwum Polska Press
Z danych ARiMR wynika, że w ostatnim trzech miesiącach dziennie ubywało średnio 51 stad. Jednym z powodów była m.in. choroba Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W Polsce mamy zarejestrowanych 66,2 tys. stad trzody chlewnej. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy ich liczba zmniejszyła się o 5,7 proc. Dziennie ubywało średnio 51 stad. Dla porównania średnia dzienna dla 12 miesięcy minionego roku wynosiła 92 stada.

Firma Gobarto, która od lat funkcjonuje w branży rolniczej, podkreśla, że z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że przy utrzymaniu obecnego trendu spadkowego już za 2-3 miesiące możemy mieć w Polsce o połowę mniej hodowli niż na koniec 2019 r., gdy liczba stad trzody chlewnej wynosiła 119,8 tys.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 9,79 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku. Na początku 2022 r. na całym Podkarpaciu było 122 538 sztuk trzody chlewnej. 31 marca pogłowie trzody chlewnej wynosiło już 121 352, czyli minus 1 186.

Podkarpacie: trzoda zanika w szybkim tempie

W ciągu ostatniego kwartału liczba świń spadła w Polsce o 355 tys. (tj. 3,5 proc.), co daje średnią 4,6 tys. każdego dnia.

Na minusie jest jedenaście województw. Wśród nich największe spadki zaliczyły zachodniopomorskie (-41,2 proc.), dolnośląskie (-12,9 proc.) i lubuskie (-7,8 proc.). Województwo podkarpackie również odnotowuje spadki - (-0,97 proc.). Z kolei wzrosty odnotowały m.in. woj. podlaskie (8,4 proc.), małopolskie (5,5 proc.) i opolskie (1,4 proc.).

Nieopłacalna produkcja i epidemia ASF

Powodem zmniejszającej się liczby hodowli trzody chlewnej jest m.in. nieopłacalność produkcji. Dodatkowo, choć w ostatnim kwartale Główny Inspektorat Weterynarii nie stwierdził u trzody chlewnej nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), większość kraju wciąż pozostaje w strefach objętych ograniczeniami. Przypomnijmy, że w 2021 r. mieliśmy w Polsce 124 ogniska ASF, w których znajdowało się ponad 42 tys. świń.

- Pogłowie trzody chlewnej na Podkarpaciu spadło drastycznie - zauważa Tomasz Salach, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. - Głównym powodem likwidacji jest m.in. choroba Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który utrzymuje się już od dłuższego czasu - mówi Tomasz Salach.

I dodaje, że w ostatnim czasie, w naszym województwie powiat mielecki, który jest największym zagłębiem produkcji trzody chlewnej, najbardziej doświadczył choroby ASF.

CZYTAJ TEŻ: Pandemie zwierzęce narażają nas na olbrzymie straty. Tysiące wybitych zwierząt

Oprócz choroby ASF kolejnym powodem rezygnacji z chowu świń, zwłaszcza przy małych gospodarstwach jest m.in. nieopłacalność, związana nie tylko z wymogami, których nie dają rady spełnić rolnicy. Ich koszty przewyższają wartość produkcji.

Z raportu firmy Gobarto wynika również, że od lat w Polsce obserwujemy profesjonalizację hodowli przejawiającą się w zmniejszaniu się liczby małych stad i rosnącej liczbie dużych.

Prace przy odśnieżaniu torów kolejowych prowadzone przez kilkuset robotników, prowadzone przez naczelnika dystansu drogowego w Przemyślu inż. Popławskiego.Data wydarzenia: 1929-02Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego

Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24