Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie oszczędzaj na autocasco

Stanisław Siwak
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Autocasco nie jest obowiązkowe. W pełnej wersji chroni właściciela samochodu w razie kradzieży pojazdu, uszkodzenia z jego winy, bądź dewastacji na parkingu.

Zazwyczaj u ubezpieczycieli można kupić uboższą wersję AC. Wybierasz wtedy te zagrożenia, których obawiasz się najbardziej, np. kradzieży.

Jaka składka

Największy wpływ na cenę autocasco mają: marka i model samochodu, twój wiek, miejsce zamieszkania, ile lat masz prawo jazdy i zniżka za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę parametry auta: jego rodzaj, wiek i pojemność silnika.

W przypadku dobrowolnego AC zazwyczaj cena decyduje o wybranej polisie. Czasem warto jednak zapłacić więcej, aby zapewnić sobie większą ochronę ubezpieczeniową. Tym bardziej, ze ostatnich latach ceny AC spadają. Do obniżenia cen przyczynia się rosnąca konkurencja między ubezpieczycielami i spadek kradzieży samochodów. W ubiegłym roku policji zgłoszono przeszło 21 tysięcy kradzieży, a jeszcze 8 lat temu było ich trzykrotnie więcej.

Likwidacja szkody

Towarzystwa obniżają ceny, ale przy okazji przerzucają część ponoszonego ryzyka na klienta. Dlatego przed zawarciem umowy przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia. Powinieneś zwrócić uwagę na dodatkowe opcje i zapisy w polisie, które mogą, co prawda znacznie obniżyć cenę składki, ale kosztem wysokości odszkodowania.

Dokładnie sprawdź u twojego ubezpieczyciela m.in. sposób likwidacji szkody. Pamiętaj, że tańszy, ale mniej korzystny będzie kosztorysowy, w którym towarzystwo wypłaca odszkodowanie na podstawie sporządzonego własnymi siłami kosztorysu. Nieco droższy jest bezgotówkowy - warsztatowy.

Obowiązkowo sprawdź, czy i o ile towarzystwo zmniejszy kwotę odszkodowania, jeśli przekroczyłeś prędkość. Zazwyczaj jest to 30 proc. przy przekroczeniu o więcej niż 30 km/godz. Jeżeli twoim samochodem jeździ jeszcze inny kierowca, zwróć koniecznie uwagę na zapisy dotyczące zmniejszenia odszkodowania w zależności od wieku kierowcy.

Upewnij się też, do jakiej kwoty ubezpieczycie płaci za koszty holowania i gdzie auto zostanie odstawione. W grę może wchodzić dom, warsztat, bądź parking. A także, czy zniszczone części zostaną zastąpione oryginalnymi i czy naprawa zostanie dokonana w autoryzowanym salonie.

Nie zapomnij o kluczykach

Pamiętaj, że…

Agenta ubezpieczeniowego warto zapytać, które firmy oferują korzystniejsze warunki AC dla samochodów droższych, a które dla tańszych. Sprawdź też, w jaki sposób likwidowane są szkody. Niektóre firmy wypłacają odszkodowanie w gotówce i o naprawę trzeba się martwic samemu.

Zgłaszając kradzież samochodu w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć o kluczykach. Firma ubezpieczeniowa na pewno zażąda kompletu oryginalnych kluczy. Jeśli nie będziesz ich miał, możesz spodziewać się kłopotów z wypłata odszkodowania.

Faktem jest, ze polisa AC nie należy do najtańszych i nie każdego posiadacza pojazdu na nią stać. Z myślą o kierowcach z mniej zasobnymi portfelami firmy ubezpieczeniowe przygotowały tańsze polisy z mniejszym zakresem ochrony. Chodzi o minicasco. Takie ubezpieczenie obejmuje m. in. kradzież samochodu, ale nie uwzględnia stłuczki. Dzięki minicasco możesz sporo zaoszczędzić.

Warto rozważyć dodatkowe opcje proponowane przez niektóre towarzystwa. Za niedużą cenę np. kilkudziesięciu złotych możesz dokupić np. assistance. Skorzystasz wtedy z pomocy technicznej w razie awarii albo porady prawników przy wyegzekwowaniu odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24