Nasze Dobre Podkarpackie. Chleb „Reformacki” z kminkiem z niewielkiej piekarni w Rzeszowie

Materiał promocyjny Nasze Dobre Podkarpackie
Chleb „Reformacki”  żytnio-pszenny z kminkiem jest pieczony w Piekarni Nawłoka na zakwasie i dodatkowo „wyprowadzany na rozczynie”.
Chleb „Reformacki” żytnio-pszenny z kminkiem jest pieczony w Piekarni Nawłoka na zakwasie i dodatkowo „wyprowadzany na rozczynie”. Archiwum
Piekarnia Elżbieta Nawłoka F.P.H.U. Helva z Rzeszowa do tegorocznej edycji Nasze Dobre Podkarpackie 2023 zgłosiła swój kolejny produkt, a jest nim Chleb „Reformacki” z kminkiem. Jest to pieczywo żytnio-pszenne bez polepszaczy.

Chleb „Reformacki” żytnio-pszenny z kminkiem jest pieczony na zakwasie i dodatkowo wyprowadzany na rozczynie.

Probiotyczny chleb

Czym jest zakwas? - Zakwas to mąka, w której rozwijają się dzikie drożdże oraz bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Nie wszyscy wiedzą, że są to takie same bakterie jak te, które występują w żywności uznane za probiotyczną, w jogurtach, kefirach, ogórkach kiszonych - wyjaśnia Natalia Filak z rzeszowskiej Piekarni Elżbieta Nawłoka.

Jakie są zatem zalety chleba na zakwasie?

Większa dostępność pierwiastków, szczególnie żelaza. Lepsze właściwości antyoksydacyjne. Większa ilość folianów, beta-glukanów. Niższy indeks glikemiczny.

Jakie są zalety kminku?

Kminek jest rośliną wiatropędną, tzn. ułatwia usunięcie gazów z jelit, a także zmniejsza uczucie pełności w żołądku. Powoduje również wzrost produkcji żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów. Kminek wykazuje też działanie moczopędne.

Dlaczego w chlebie przeważa mąką żytnia? Bo zawiera ona mniej glutenu i skrobi niż pszenna, jest mniej kaloryczna. Z drugiej strony mąka pszenna jest łatwiej przyswajalna przez organizm człowieka.

Rodzinna firma

Piekarnia Nawłoka na rynku jest od 29 lat, pod szyldem Piekarnia Elżbieta Nawłoka od 1997 r. Niewielka piekarnia w centrum miasta, przy ul. Reformackiej (kiedyś ul. Buczka). Rodzinna firma z wieloletnią tradycją. - Piekarnia od początku swojego istnienia opiera się niezmiennie na tych samych recepturach, opartych tylko na naturalnych składnikach, bazując na naturalnym żytnim zakwasie bez polepszaczy czy substancji konserwujących. Ważna jest dla nas jakość, a nie ilość, dlatego klienci tak cenią sobie nasze wyroby - tłumaczy pani Natalia Filak.

Jesteśmy laureatami różnych konkursów, zdobywcami wyróżnień czy nagród. Co roku staramy się brać udział w plebiscycie GC Nowiny „Nasze Dobre Podkarpackie” gdzie kapituła ocenia lokalne produkty - dodaje.

Chleb „Reformacki” - zalety chleba na zakwasie

  • większa dostępność pierwiastków, szczególnie żelaza.
  • lepsze właściwości antyoksydacyjne.
  • większa ilość folianów, beta-glukanów. Niższy indeks glikemiczny

Produkcja wyrobów odbywa się ręcznie. Od przerobienia zakwasu do wyciągnięcia pieczywa z pieca. Poza sklepem firmowym przy piekarni, który zwabia klientów zapachem, jest drugi sklep firmowy przy ul. Podwisłocze 34A. Klient w sklepie dostanie pełną informację nt. asortymentu. Pracownicy podpowiedzą, doradzą i pomogą w wyborze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24