Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasło. Miasto z dużą dotacją z funduszy norweskich. Dzięki kwocie ponad 3,5 mln euro zrealizuje szereg inwestycji

Jakub Hap
Jakub Hap
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej / Facebook
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozstrzygnęło konkurs ogłoszony w ramach programu Rozwój Lokalny. Wsparcie w łącznej wysokości 102 mln euro otrzymało 29 polskich miast, wyłonionych z 255, które zgłosiły swoje projekty inwestycyjne. W gronie beneficjentów jest samorząd Jasła - na rzecz wprowadzenia w życie projektu "Jasło - moje miasto, mój dom" dofinansowany został kwotą 3 521 346 euro, co w przeliczeniu daje przeszło 16 milionów złotych.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, któremu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda odbyło się dzisiaj w Warszawie. Każdy ze zwycięskich projektów wsparty został na kwotę ponad 3,5 miliona euro. Pośród nagrodzonych miast, oprócz Jasła znalazły się m.in. Jarocin i Jelenia Góra i Kędzierzyn-Koźle. Jasło reprezentował w stolicy burmistrz Ryszard Pabian, któremu towarzyszyła poseł Maria Kurowska.

Prace nad projektem, które zgłosił do konkursu jasielski ratusz prowadzone były przez wiele miesięcy.

- Nad przygotowaniem miejskiego projektu “Jasło, moje miasto, mój dom” pracowały dwa zespoły. Jeden z nich opracowywał Program Rozwoju Lokalnego (PRL), a drugi Program Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). W skład obydwu zespołów wchodziło ponad 40 osób z różnych środowisk samorządowego, gospodarczego i społecznego. W prace również zostali włączeni mieszkańcy (badania ankietowe, prace w zespołach)

- informuje Urząd Miasta w Jaśle.

I przypomina drogę, jaką musiał pokonać walcząc o duże pieniądze.

  • W styczniu 2020 r. Miasto Jasło znalazło się wśród 54 miast (spośród 213 uczestniczących w Programie), które zostały zakwalifikowane do II etapu w ramach konkursu Rozwój Lokalny.
  • W konsekwencji od stycznia do października 2020 r., we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, przygotowywana została tzw. nowa ścieżka rozwoju Miasta Jasła, ujęta w dwóch operacyjnych dokumentach: Plan Rozwoju Lokalnego (PRL) oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego (PRL).
  • W PRL zdiagnozowano 6 kluczowych obszarów: gospodarczy, społeczny, środowiskowy, przestrzenny, inteligentne zarządzanie miastem oraz finansowanie rozwoju miasta. Przygotowano 37 projektów planowanych do realizacji przez najbliższe 3 lata, obejmujących zarówno kluczowe inwestycje dla Miasta Jasła, jak również wiele działań społecznych i edukacyjnych.
  • W ramach PRI określono działania zmierzające do bardziej efektywnego funkcjonowania urzędu, ściśle współpracującego z mieszkańcami.
  • Zakres przygotowanych działań został ujęty w ramach projektu „Jasło-moje miasto, mój dom” złożonego o dofinansowanie w ramach EOG i NMF. Jasło ubiegało się o możliwe dofinansowanie w wysokości 10 mln euro. Teraz po zmniejszeniu wysokości środków (dla wszystkich wybranych 29 miast) do 3,5 mln euro, konieczne będzie dostosowanie zakresu projektu do otrzymanych funduszy.

Jak podkreślił podczas uroczystego ogłoszenia zwycięzców konkursu sekretarz stanu Waldemar Buda, uzyskanie pieniędzy w ramach programu Rozwój Lokalny wymagało od samorządów wielu nakładów sił.

- Projekt był bardzo wymagający i taki miał być. Chcieliśmy (…) dać inne spojrzenie na myślenie o inwestycjach, rozpocząć od diagnozy sytuacji w mieście, popracować z ekspertami, których delegowaliśmy do każdego z miast, żeby oprócz tych grantów, inwestycji, które w wyniku przekazania tych środków będą realizowane osiągnąć efekt myślenia strategicznego, kompleksowego. I te dokumenty, które państwo stworzyli, rozwój instytucjonalny, lokalny, żeby służyły innym celom, żeby były korzystne również w innych projektach, żeby to myślenie kompleksowe było przełożone na działanie samorządów w przyszłości

- mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Burmistrz Jasła, w swoim przemówieniu podkreślał, że nagroda przyznana Jasłu z pewnością przyczyni się do jego rozwoju.

- Muszę przyznać, że byliśmy szczęśliwi, kiedy znaleźliśmy się w gronie 54 miast, bo to już wtedy mieliśmy świadomość, że przy wsparciu doradców ze Związku Miast Polskich, którym serdecznie dziękuję za współpracę i pomoc mogliśmy przeprowadzić pogłębione diagnozy problemów, które mamy w mieście i przy okazji wyznaczyć te cele, które potem znalazły się w dwóch kluczowych dokumentach. Owszem, 3,5 miliona euro pozwala zrealizować wiele tych zadań, które zostały (…) ujęte, ale to przede wszystkich kierunek działań, które będziemy chcieli realizować w najbliższych latach, ale także następnych. Tych zadań jest bardzo wiele, myśmy je ujęli na kwotę ponad 55 milionów, bo to nie tylko były te środki kwalifikowane, ale też działania uzupełniające do tych przeróżnego rodzaju pomysłów, które pojawiły się w ramach tych środków, i chcieliśmy je weprzeć własnymi. Wszyscy poruszaliśmy się w tych obszarach, które zostały nam w jakiś sposób narzucone, ale tak naprawdę (…) każde z tych działań (…) oddziaływają na te pozostałe. I bez komplementarnego wykonania tych wszystkich działań, rozwój społeczno-gospodarczy, który jest naszym celem nie byłby możliwy

- zaznaczał burmistrz Jasła.

Podziękował też jaślanom, podkreślając, że dołożyli sporą cegiełkę do sukcesu projektu.

- Licznie i chętnie włączyli się w te wszystkie działania (…). Młodzież, organizacje samorządowe, ale też ogromna rzesza przedsiębiorców, a wiele działań zapisanych w naszych planach rozwoju skierowana jest właśnie do nich (...) Podziękowania kieruję również do naszych darczyńców, bo przecież dzięki nim możemy tymi środkami dysponować - stwierdził Pabian, zwracając się m.in. do towarzyszącej mu w Warszawie poseł Marii Kurowskiej.

Podziękował też wiceministrowi Budzie.

- Wierzę, że te przeróżnego rodzaju działania, które mamy zapisane, będziemy mogli wesprzeć środkami z programu inwestycji strategicznych w ramach „Polskiego Ładu” (...). W najbliższych dniach będziemy musieli się zastanowić, które i z jakiego programu realizować

- dodał na koniec Ryszard Pabian.

Pieniądze przekazane 29 miastom pochodzą ze specjalnej puli funduszy, które przyznane zostały kilkunastu europejskich państwom przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

- W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami

- informuje Urząd Miasta w Jaśle.

Lista inwestycji, które jasielski samorząd ujął w swoim projekcie dostępna jest TUTAJ.

Nagranie z dzisiejsze konferencji obejrzeć można poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24