Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Podkarpackiego Centrum Innowacyjno-Badawczego Środowiska w Rzeszowie

mmazur
Wyślij SMS o treści zuraw.21 pod numer 72069

[obrazek1]Budynek Podkarpackiego Centrum Innowacyjno-Badawczego Środowiska wraz z wyposażeniem i zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Budynek jest zlokalizowany w kampusie UR na Zalesiu przy ulicy Zelwerowicza. Obiekt objęty inwestycją jest obiektem użyteczności publicznej przeznaczony na cele naukowo-dydaktyczne dla pracowników naukowych oraz studentów i składać się będzie z sal dydaktycznych, pokoi pracowniczych, pracowni laboratoryjnych ze specjalistycznym wyposażeniem i mikroskopami oraz pomieszczeń technicznych i komunikacji. Budynek posiada dwie kondygnacje na całości i trzecią tylko nad częścią obiektu.

W wyniku realizacji projektu powstał budynek dydaktyczny o powierzchni całkowitej 3894,79 m2. Budynek zaprojektowany został na rzucie prostokąta, z dziedzińcem połączonych trójkątnym łącznikiem. Na parterze w północnym skrzydle zostały umieszczone m.in. pomieszczenia zakładu fizyki i biologii gleby, a w południowym sale wykładowe, sale ćwiczeń oraz laboratoria. Na I piętrze zostały umieszczone m.in. laboratoria oraz pokoje dla pracowników i, biologii i chemii gleby, sanitariaty oraz pokoje dla pracowników naukowych.

W ramach projektu powstały 2 sale wykładowe dla 70 osób każda, 1 pracownia, 9 pokoi/pomieszczeń przygotowawczych, 2 pokoje badawcze, 3 sale ćwiczeniowe dla 30 osób każda, 26 laboratoriów badawczych, w których jednocześnie będzie przebywać 4-5 studentów, a także 16 pokoi dla pracowników naukowych. W laboratoriach będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 4-5 studentów; ograniczenie to jest spowodowane koniecznością zapewnienia odpowiedniej jakości poziomu kształcenia i wymogiem zapewnienia każdemu studentowi odpowiedniej uwagi pracownika dydaktycznego.

Ponadto, w ramach projektu zostanie zakupiona specjalistyczna aparatura badawcza. Zakupiony sprzęt jest sprzętem nowoczesnym, umożliwiającym wykonywanie badań o szerokim zakresie i dokładności. Wyniki badań będą mogły być przesyłane i przetwarzane z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych.

Ponadto, zastosowanie nowoczesnych technologii w dydaktyce studentów zapewni wysokiej klasy specjalistów w zakresie biologii i ochrony środowiska, biotechnologii, architektury krajobrazu, rolnictwa, technologii żywności i żywienia człowieka, koniecznych do szybkiego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu oraz kraju. Realizowany projekt jest kompleksowy. Zapewni dodatkową powierzchnię dydaktyczną, a także dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej. W ten sposób zostaną zapewnione odpowiednie warunki do realizacji programu dydaktycznego na wysokim poziomie. Na kompleksowość projektu wpływa również możliwość wykorzystania w dydaktyce i badaniach technologii teleinformatycznych.

BUDYNEK POSIADA NASTĘPUJĄCE PARAMETRY TECHNICZNE:
KUBATURA m³ 10323,50
POWIERZCHNIA ZABUDOWY m² 1500,82
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA m² 3894,79
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA m² 3366,14
SZEROKOŚĆ BUDYNKU m 34,12
DŁUGOŚĆ BUDYNKU m 81,885
ILOŚĆ KONDYGNACJI 2-3
WYSOKOŚĆ KONDYGNACJI DO SUFITU PODWIESZANEGO cm 300
WYSOKOŚĆ KONDYGNACJI cm 390

TEREN WOKÓŁ BUDYNKU
TERENY ZIELONE m² ≈ 2470
DROGI DOJAZDOWE, DROGI WEWNĘTRZNE m² ≈ 2400
CHODNIK m² ≈ 1220
PARKINGI m² ≈ 1660

KONSTRUKCJA
Z uwagi na fakt, że przeznaczenie projektowanego budynku nie wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań technologicznych, w projekcie zastosowano rozwiązania powszechnie stosowane, zgodnie z najlepszą praktyką w danej dziedzinie. Wykorzystywane w ramach projektu technologie, spełniają zarówno normy jak i wysokie standardy prawa polskiego jak i unijnego w zakresie budowy tego typu obiektów. Budynek zaprojektowany został w technologii tradycyjnej, z podłużnym układem ścian nośnych.

Posadowienie budynku zostanie wykonane w postaci betonowych ław i stóp fundamentowych posadowionych na gruncie nośnym. Ściany fundamentowe zostały wykonane z bloczków betonowych gr. 24 cm i żelbetowych ław fundamentowych. Konstrukcja ścian została wykonana z pustaków ceramicznych. Podciągi nadproża oraz słupy wykonane zostały jako monolityczne żelbetowe. Stropy w projektowanym budynku zostały wykonane z elementów żelbetowych prefabrykowanych.

Słupy i rdzenia żelbetowe zostały wykonane jako żelbetowe monolityczne. Dach obiektu zaprojektowano jako stropodach niewentylowany, ze spadkami w kierunku dziedzińca. Stropodach budynku został wykonany z elementów żelbetowych prefabrykowanych, natomiast nad bryłą nr 3 została wykonana konstrukcja stalowa. Pokrycie dachu zostało wykonane z membrany EPDM. Stolarka okienna i drzwiowa została wykonana z PCV. Szyb windowy został wykonany w konstrukcji murowo - żelbetowej. Schody wew. płytowe, żelbetowe. Schody zew. I podjazdy dla niepełnosprawnych wykonane zostaną z płyty żelbetowej opartej na podłożu gruntowym.

Projektowany budynek wyposażony będzie w następujące instalacje:
-instalacji sanitarnych, w tym: przyłącza wod.-kan i deszczowe, podziemnej instalacji gazowej i punktu redukcyjno - pomiarowego, instalacji wod.-kan. i ppoż, instalacji kanalizacji technologicznej, instalacji centralnego ogrzewania i ciepła technologicznego,
instalacji chłodniczych, instalacji gazu technicznego, wew. instalacji gazowej i wybudowania kotłowni gazowej, instalacji wentylacji pomieszczeń laboratoryjnych, instalacji klimatyzacji
- instalacji elektrycznych, w tym zasilanie i pomiar energii, rozdzielnicy, wew. linii zasilającej, instalacji oświetlenia wew., instalacji oświetlenia zew., instalacji gniazd wtyczkowych, instalacji gniazd komputerowych, instalacji siły, ochrony przeciwpożarowej, ochrony od porażeń i połączenia wyrównawczego,
- instalacji telekomunikacyjnej (infrastruktura ICT), w tym: instalacji okablowania strukturalnego, instalacji systemu sygnalizacji włamania i napadu SSWIN, instalacji sygnalizacji alarmu i pożaru SAP, instalacji oddymiania klatki schodowej
- instalacji piorunochronnej.

Zakres pozostałych prac budowlanych oprócz budowy budynku wraz instalacjami obejmuje również prace związane z zagospodarowaniem terenu, które w szczególności sprowadzają się do:
-wykonania placu wejściowego z małą architekturą przed wejściem do budynku
-wykonania ciągów pieszych (chodników) - ciągi piesze i opaska wykonana zostanie z kostki brukowej gr. 6 cm w kolorze szarym na podsypce cementowo - piaskowej
-wykonania ciągów jezdnych wykończonych kostką brukową z fugą odpływową z gr. 8 cm na podsypce cementowo - piaskowej. Rozebrania istniejącej jezdni asfaltowej.
-wykonania stanowisk postojowych tj. dokładnie 141, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia parkingu wykonana zostanie z betonowej kostki brukowej gr. 8 cm z fugą odpływową szer. 12 mm, zapewniającą przepuszczanie wód opadowych. Powierzchnia parkingu wyniesie około 1660 m2
-uzbrojenia terenu poprzez wykonanie instalacji wodno - kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wykonania linii oświetlenia terenu (ustawienie latarni).

INWESTOR
Uniwersytet Rzeszowski
Aleja Rejtana 16c
35-959 Rzeszów

WYKONAWCA PROJEKTU ZAMIENNEGO,
SKANSKA S.A.
Rudna Mała 47
36-060 Głogów Małopolski

WYKONAWCA PRAC BUDOWLANYCH
SKANSKA S.A.
Rudna Mała 47
36-060 Głogów Małopolski

Wyślij SMS o treści zuraw.21 pod numer 72069

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24