Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne dekoracje wielkanocne zawsze w modzie

al/Ula Sobol
Wielkanocny kogucik Heleny Szybki z Beska.
Wielkanocny kogucik Heleny Szybki z Beska. Bartosz Frydrych
Jest wiele sposobów, którymi możemy przystroić wielkanocny stół. Helena Szybka z Beska (powiat sanocki) proponuje wielkanocnego kogucika.

- Aby zrobić kogucika, trzeba mu poświęcić trochę czasu, ale cierpliwość zostaje wynagrodzona. Potrzebna jest przede wszystkim podstawa, czyli kogucik styropianowy, kolorowe piórka, klej, koraliki (na oczy) i trochę czerwonej bibuły - wylicza pani Helena.

- Kogucik styropianowy wykonany jest z twardego styropianu i na nim przyklejamy kolorowe piórka. W moim wykorzystałam zarówno sztuczne, jak i prawdziwe, od hodowanych przeze mnie kurek i kogucików.

Oprócz kolorowego kogucika, pani Helena poleca kolorowe pisanki. Wystarczy chwila pracy, trochę materiałów m.in. wstążek satynowych, cekinów i jajka gotowe.

- Kupuję jajka ze styropianu i ozdabiam je kolorowymi sznureczkami. Przy jajkach ze styropianu jest trochę pracy, ale efekty są wspaniałe. Można wykazać się inwencją twórczą i wyobraźnią. To zabawa zarówno dla starszych, jak i młodszych członków rodziny. Takie jajo ma wielką zaletę - może bezpiecznie poleżeć nawet kilka lat - dodaje z uśmiechem pani Helena.

Pisanka z wydrapanym wzorem

60-letnia Zofia Orczyk, mieszkanka Nowej Wsi (powiat rzeszowski) to pasjonatka rękodzieła. Nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez kolorowych pisanek. Pani Zofia co roku przygotowuje je osobiście, tradycyjnymi metodami. To pisanki malowane i skrobane, wydmuszki oklejane baziami oraz styropianowe jajka ozdabiane tasiemkami, koralikami oraz cekinami.

Pani Zofia podkreśla, że skrobanie kolorowych jajek to bardzo inspirująca czynność, która wprowadza domowników w radosną atmosferę świąt.

- Powinniśmy użyć białych jajek i przed ugotowaniem dokładnie je umyć. Potem musimy je zafarbować, posługując się gotowym barwnikiem lub naturalnym (cebula, skórka pomarańczy, burak czerwony, łupinki orzechów). Zabarwione jajka wyjmujemy i osuszamy.

Potem możemy zacząć skrobanie. Można do tego użyciu np. nożyka do tapet, igły lub żyletki. Na jajku wydrapać można tak naprawdę wszystko. Uwielbiam to robić. Ciągle wymyślam jakieś nowe, niepowtarzalne wzory. Jak skończę jedną myślę już o kolejnej - opowiada pani Zofia. - Własnoręcznie wykonane, kolorowe jajka dają mi dużo radości. Obdarowuję nimi moich bliskich i znajomych.

Ręcznie robione drapanki zaczęły gościć w domach bliskich i znajomych pani Zofii. - Oferuję różne rodzaje ozdób świątecznych, które tworzą oryginalny i charakterystyczny klimat - dodaje z uśmiechem mieszkanka Nowej Wsi.

Jedyną wadą takich jajek jest fakt, że nie przetrwają do następnych świąt.

Pisanki ażurowe i z filcu

W koszyku wyplecionym z wikliny pani Krystyny Szałankiewicz z Beska znajdują się pisanki ażurowe i z filcu. - Do zrobienia pisanki ażurowej potrzebna jest wydmuszka (jaja kurzego, kaczego, gęsiego lub strusiego), wiertarka z odpowiednią końcówką, trochę białego wosku - wylicza pani Krystyna.

- Najpierw ołówkiem rysuję wzorek, później wiertarką wiercę otwory. Po zakończeniu wkładam wydmuszkę do naczynia ze żrącym środkiem (np. Ace), aby pozbyć się błonki ze środka jajka.

Na końcu wywiercone otwory w wydmuszce obrysowuję białym woskiem.

Filcowe pisanki pani Krystyna robi ze styropianowych jajek. - Jajka owijamy filcem i przypinamy go w jajka igłą do filcu. Na to nakładamy znowu kawałeczki filcu, tworząc różne wzory i je także mocujemy igłą - opisuje pani Krystyna, która od kilku lat robi takie pisanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24