Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rzeszowskiej strefie Dworzysko pracę dostanie co najmniej 3 tysiące osób

Beata Terczyńska
Zakończył się pierwszy etap budowy Parku Naukowo - Technologicznego Rzeszów - Dworzysko.

Uzbrojonych zostało 60 hektarów ziemi. Powstało 5,3 km dróg pozwalających na przejazd z nieograniczonym tonażem, ścieżki rowerowe, chodniki. Ustawiono 128 lamp ulicznych w technologii LED. Wykonane zostały: gazociągi, sieci sanitarne, wodociągowe, kanalizacji deszczowej, zbiornik retencyjny, przepompownie ścieków. Planowana jest budowa farmy ogniw fotowoltaicznych produkująca energię elektryczną.

- Czekamy tylko, aż miasto doprowadzi nam drogę od ul. Krakowskiej do strefy - mówi Waldemar Pijar, koordynator projektu "Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów - Dworzysko". - Budowa jest już rozpoczęta. Pierwsze 900 m zrobione, ale brakuje jeszcze około 1,2 km. Czekamy też na podłączenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i będziemy mieli w pełni teren gotowy do sprzedaży inwestorom.

Dodaje, że zainteresowanie firm jest dość duże. Już mają 8 rezerwacji, w tym dwie od zagranicznych koncernów i 6 od podkarpackich firm, na ok. 28 ha. Nie chce zdradzić, o jakie branże chodzi. Poza tym, ze na pewno nie spożywcze, bo takich nie mogą tu mieć.

- Jesteśmy na etapie dzielenia nieruchomości na działki. Myślę, że w ciągu 2 miesięcy geodeci zakończą prace i końcem grudnia będziemy gotowi do ogłaszania pierwszych przetargów na sprzedaż gruntów - dodaje Waldemar Pijar. - Ziemię będą mogli kupić tylko ci inwestorzy, którzy spełnią kryterium innowacyjności.
Niebawem starosta ma powołać komisję do oceny tejże innowacyjności firm. Ma się składać najprawdopodobniej z 3 osób - rektorów uczelni, czyli ośrodków badawczo - rozwojowych.

Józef Jodłowski, starosta rzeszowski mówi, że za rok, we wrześniu, oddadzą kolejnych 25 ha uzbrojonych terenów na przylegającym obszarze w Pogwizdowie Nowym w gminie Głogów Młp.

- Będziemy mieli w sumie 85 ha najlepiej przygotowanych terenów inwestycyjnych w Polsce - podkreśla Pijar. - Z dogodnym położeniem komunikacyjnym, bo w pobliżu jest międzynarodowe lotnisko, niedaleko przebiega autostrada A4, droga ekspresowa S19 i magistrala kolejowa Niemcy - Polska - Ukraina.

Realnie liczy, że miejsce znajdzie tu ok. 40-50 firm, które dadzą pracę od 3 do nawet 5 tysiącom ludzi. W lutym złożony został wniosek i czekają na decyzję ministerstwa gospodarki na włączenie Parku Rzeszów - Dworzysko do Specjalnej Ekonomicznej "Euro - Park" Mielec. Dzięki temu Inwestorzy będą mogli liczyć na znaczne ulgi podatkowe.

Nieoficjalnie mówi się, że taka zgoda ma być na przełomie września i października. Starosta zabiega też na kolei o nieodzowną bocznicę w tym miejscu, bo pytają o nią potencjalni inwestorzy.

Budowa Parku w strefie Dworzysko to koszt 78 mln zł, z czego ok. 53 mln zł to dofinansowanie unijne, a reszta wkład własny powiatu rzeszowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24