Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy problem z wrastającymi paznokciami

Ula Sobol
Piotr Bielawski, specjalista ds. podologii podkreśla, że najlepszym sposobem na wrastające paznokcie jest założenie specjalnej klamry.
Piotr Bielawski, specjalista ds. podologii podkreśla, że najlepszym sposobem na wrastające paznokcie jest założenie specjalnej klamry. Krystyna Baranowska
Wrastające i wkręcające się paznokcie, zarówno stóp, jak i dłoni to przypadłość nieuznająca ram wiekowych. Dotyka zarówno kilkumiesięczne dzieci, młodzież, osoby w średnim wieku, jak również seniorów.

Najpierw ból bywa niewielki.

Potem palec puchnie i jest zaczerwieniony.
Twardy brzeg paznokcia uszkadza wał boczny skóry. Staje się ciałem obcym dla tkanki miękkiej i prowokuje w organizmie mechanizmy obronne m.in. opuchliznę, bolesność, wysięk oraz tzw. "dzikie mięso". Małe dziecko może mieć kłopoty z chodzeniem. Za ten stan odpowiedzialne są wrodzone zaburzenia wzrostu i kształtu paznokci, urazy, deformacje stóp, niewłaściwe obuwie, nadwaga oraz złe nawyki higieniczne.

Bóle związane z dotykiem lub dyskomfortem w obuwiu i zaczerwienienie to podstawa do poważniejszych stanów z infekcją oraz wysiękiem ropnym.

Ignorowanie problemu

Wrastających paznokci nie należy leczyć okładami z rivanolu, moczeniem w wodzie, preparatami ze sterydem lub przeciwgrzybiczymi. Problemu lepiej nie bagatelizować.

- Długotrwały stan zapalny skutkuje kolejnym etapem choroby, jakim jest hipergranulacja, czyli tzw. "dzikie mięso" - podkreśla Piotr Bielawski, specjalista ds. podologi w Centrum Podologicznym w Rzeszowie. - Zarówno paznokcie wrastające (po wyleczeniu rany), jak i wkręcające się powinny poddawane być terapii klamrą ortonyksyjną.

W Polsce powszechnie leczy się wrastające paznokcie poprzez częściowe lub całkowite usunięcie płytki. Takie
rozwiązania często powodują liczne komplikacje i infekcje oraz blizny na macierzy paznokcia i łożysku. Przyczyniają się do trwałych zaburzeń wzrostu i statyki płytki.

- Na podstawie praktyki w Łodzi i Rzeszowie stwierdzamy, że metoda okazuje się mało skuteczna. Po interwencji chirurgicznej u większość pacjentów jest nawrót dolegliwości - zaznacza Piotr Bielawski.

Lepsze są klamry

- Klamra ortonyksyjna wyrasta wraz z paznokciem, nie przeszkadza w chodzeniu i jest bezbolesna. Wykonuje się ją na indywidualne zamówienie i dostosowuje do konkretnego pacjenta. Działa natychmiastowo. Jest nieinwazyjna i zapewnia możliwość kontrolowania procesu korekcji - stwierdza podolog Magdalena Hafezi-Chojecka.

Klamra pozwala na korekcję paznokci i regenerację chorobowo zmienionego łożyska, umożliwia terapię odcisków podpaznokciowych oraz odcisków w wałach paznokciowych. Wykorzystywana jest w profilaktyce nawrotów po operacyjnym usunięciu płytki. To metoda powszechnie wykorzystywana w Niemczech od ponad 40 lat.

- Terapia klamrą w zależności od zaawansowania problemu, trwa od 6 do 18 miesięcy i wymaga ścisłej współpracy ze strony pacjenta. Na nic zdadzą się działania wprawnego specjalisty, jeśli pacjent nie zmieni nawyków odpowiedzialnych za pojawienie się problemu - zaznacza Piotr Bielawski. -Złe nawyki to: nieodpowiednio dobrane, wąskich na czubkach butów, używanie ostrych, brudnych narzędzi oraz niefachowe, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24