Szef MKS: autobusów w podrzeszowskich gminach nie zabraknie

Dodano: 30 lipca 2012, 7:15 Autor:

Dodatkowe kursy i tańsze bilety. Tak MKS zamierza zastąpić w podmiejskich gminach MPK Rzeszów.

Dlaczego MPK zrezygnowało?

Oficjalny powód to groźba utraty unijnej dotacji na wart ponad 400 mln zł program transportowy miasta. Rzeszów, który kupi za te pieniądze m.in. 80 nowych autobusów nie może wykorzystywać ich komercyjnie, a na takich zasadach obsługiwał gminy, z którymi ZTM nie ma umów. Nieoficjalnie mówi się jednak, że MPK wyjazdy za miasto po prostu się nie opłacały. Co miesiąc przewoźnik miał dokładać do nich 150-200 tys. zł.

- Decyzja jest nieodwołalna, od środy autobusy MPK Rzeszów nie będą już jeździły do sąsiednich gmin. Kursy zostają tylko w Świlczy i Tyczynie, które podpisały z nami umowę na świadczenie usług. Do pozostałych gmin możemy wrócić, ale tylko na takich samych zasadach. Bez umów MPK już tam nie pojedzie - mówi Łukasz Dziągwa, szef Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Rezygnacja MPK to od kilku dni w podrzeszowskich gminach temat numer jeden. Mieszkańcy, którzy korzystali z usług miejskiego przewoźnika boją się, że od środy zostaną bez możliwości dojazdu do Rzeszowa.

- Już wcześniej autobusów było za mało. Co będzie teraz? MKS kursuje za rzadko, a jeśli od sierpnia będzie musiał przejąć pasażerów MPK, w autobusach będzie ciasno. Boje się, że na tych wojnach o pieniądze między prezydentem a wójtami ucierpimy my - pasażerowie – kręci głową pan Władysław, który w piątek czekał w Miłocinie na autobus linii "27” MPK.

Podobne nastroje w Boguchwale, gdzie z weekendowcyh kursów do Lutoryża zrezygnował prywatny przewoźnik, a MPK dojeżdża tylko na jeden przystanek, tuż za granicą miasta.

– W soboty i niedziele jesteśmy praktycznie uziemieni – skarży się czytelniczka Nowin.

Stracą trzy gminy

Od środy sytuacja najmocniej skomplikuje się w gminach Głogów Młp. i Trzebownisko. Z rozkładu zniknie m.in. linia "47” jeżdżąca do zakładów zlokalizowanych w strefie ekonomicznej w Rogoźnicy, oraz "7” i "27”, łączące miasto z Zaczerniem, Miłocinem, Pogwizdowem i Głogowem Młp.

Pasażerowie nie pojadą już także autobusem linii "14”, kursującym z miasta przez Jasionkę do Stobiernej w gminie Trzebownisko. Autobusy linii "2” będą jeździć od ul. Bardowskiego do zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej. "20” pojedzie z ul. Bardowskiego do Rudnej Wielkiej w gminie Świlcza, ale pominie przystanki w Pogwizdowie Nowym należącym do Głogowa Młp.

- W przypadku gminy Krasne zmiana dotyczy linii nr "4”. Zamiast do stadionu autobusy dojadą tylko do stacji paliw przy drodze krajowej nr 4, niedaleko granicy z Rzeszowem. Ale w tym przypadku rozmowy z wójtem trwają, liczę, że osiągniemy porozumienie – mówi dyrektor Dziągwa.

Więcej kursów MKS

Piotr Klimczak, zastępca burmistrza Boguchwały, szef związku Podkarpacka Komunikacja Samochodowa uspokaja pasażerów.

- Nasz MKS jest gotowy na zapełnienie luki po MPK. Uruchomiliśmy dodatkowe kursy, jeśli autobusów będzie zbyt mało, wypuścimy na trasy tzw. "bisówki”. Oznacza to, że jeden kurs będą obsługiwać dwa autobusy – tłumaczy Klimczak.Szefowie MKS dodają, że wszystkie aktualnie kursujące linie, na podstawie umowy z ZTM będą dalej zatrzymywać się na przystankach w centrum Rzeszowa. Kłopot może być z pozostałymi, które przewoźnik planuje uruchomić od września. To m.in. autobus z Lutoryża i Mogielicy, który będzie kursował na dworzec główny PKS.

- Jeśli nie dostaniemy zgody na korzystanie z wszystkich przystanków, wprowadzimy nowy, tani bilet, który pozwoli przesiąść się na obrzeżach Rzeszowa do MPK, praktycznie bez dodatkowych kosztów. Zaproponowaliśmy ZTM także wprowadzenie wspólnego biletu, który upoważniałby do przesiadania się między autobusami MKS i MPK. Czekamy na odpowiedź – mówi Piotr Klimczak.

Czytaj więcej o:
  • autobus
  • Boguchwała
  • Głogów Młp.
  • gminy
  • komunikacja
  • Krasne
  • MKS
  • MPK
  • Rzeszów
  • Trzebownisko
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.