Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie lotniska w Krośnie. Będzie lądowisko

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Dziś prezydent miasta złożył w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie dwa wnioski: o wykreślenie lotniska w Krośnie z rejestru i założenie w jego miejsce lądowiska.

Paradoksalnie - ta procedura ma umożliwić realizację inwestycji, niezbędnej dla rozwoju lotniska, m.in. budowy utwardzonej drogi startowej.

Krok podjęty przez władze miasta wziął się z braku porozumienia z Aeroklubem Polskim, jako zarządzającym lotniskiem.

Miasto, które kilka lat temu przejęło na własność tereny lotniska, chciało tu stworzyć Ponadregionalne Centrum Szkolenia Lotniczego a w sąsiedztwie - strefę inwestycyjną.

To wymagało zmiany granic, zatwierdzonej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wniosek o to mógł złożyć jedynie zarządzający - czyli Aeroklub Polski.
- Nie spełnił naszej prośby, pomimo spełnienia przez nas stawianych warunków, m.in. zawarcia umowy najmu nieruchomości, zabezpieczającej interesy Aeroklubu Podkarpackiego - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Powstał pat i miastu groziła utrata unijnej dotacji (w sumie ok. 23 mln euro) na inwestycje na lotnisku. W tej sytuacji jedynym wyjściem było uniezależnienie się od Aeroklubu Polskiego.

Ponieważ nie ma możliwości odwołania zarządzającego, władze miasta złożyły wniosek do ULC, by wykreślić lotnisko z rejestru i w jego miejsce założyć lądowisko, którym zarządzać będzie prezydent.

Przytocki argumentuje, że AP nie dopełnił wielu obowiązków związanych z zarządzaniem lotniskiem. Przez to lotnisko nie spełnia wymogów określonych prawem (m.in. ze względu na brak ogrodzenia i drogi patrolowej).

Jeśli ULC przyjmie wnioski, miasto będzie mogło zrealizować swoje plany wobec lotniska. Najważniejsza inwestycja to budowa utwardzonej drogi startowej. - Nic nie zmieniamy we wcześniejszym projekcie - zastrzega Piotr Przytocki.

Zbigniew Piwka, kierownik Biura Rozwoju Miasta zaznacza, że wniosek do ULC nie oznacza degradacji lotniska. - Po wybudowaniu infrastruktury, w miarę rozwoju usług lotniczych, będziemy dążyli do stopniowej zmiany charakteru obiektu, na lotnisko użytku niepublicznego, a później, ewentualnie, na lotnisko użytku publicznego - tłumaczy.

Wykreślenie lotniska z rejestru nie oznacza także, że nie będzie na nim miejsca dla miejscowego Aeroklubu Podkarpackiego. - Nadal może prowadzić szkolenia, treningi i działalność usługową - mówi prezydent Przytocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24