Jesteś tu: Strona główna DODATKI Auto Artykuł

Jak poprawić widoczność w aucie?

Dodano: 12 listopada 2008, 0:25 Autor:

W twoim samochodzie na szybach ciągle osadza się para, która skutecznie przeszkadza w jeździe? Z tym problemem można sobie łatwo poradzić.

Jest na to kilka sposobów.

Jesień i zima to najcięższy czas dla kierowców. Nie dość, że z powodu niskich temperatur samochód może mieć problemy z rozruchem silnika, to w dodatku śnieg i sól używana do posypywania jezdni przyspieszając zużycie naszych pojazdów. Wreszcie kiepska pogoda może skutecznie przeszkadzać w jeździe, na różne sposoby utrudniając widoczność.

Jednym z najbardziej uciążliwych jesiennych problemów jest zaparowywanie szyb. Główną przyczyną tego kłopotu jest wilgoć oraz różnica temperatur powstająca w aucie w momencie wsiadania do niego kierowcy i pasażerów. Sposobów na uporanie się z parowaniem jest kilka.

Zadbaj o filtr

Najważniejszą czynnością jest sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się filtr pyłkowy auta. Jeśli jest zatkany, szyby zawsze będą parować, bo wówczas wentylacja nie zapewni prawidłowego obiegu powietrza. W takim przypadku pary nie można usunąć nawet włączając na maksymalne obroty nawiew.

Wymiana filtra pyłkowego nie jest kosztowna. Do najpopularniejszych modeli filtr można kupić już za ok. 40-80 zł. Zdarza się jednak, że za oryginalne filtry do samochodów nietypowych i drogich trzeba zapłacić nawet 200-400 zł. Wymiana jest bardzo łatwa. W zależności od producenta filtr jest zazwyczaj zamontowany w okolicy przedniej szyby.

Aby go wyjąć najczęściej wystarczy odkręcić plastikową osłonę podszybia. Zdarza się i tak, że wymieniamy go od środka samochodu. Wówczas producenci najczęściej montują go w okolicy schowka, pod nogami pasażera podróżującego z przodu.

W obu przypadkach do wymiany wystarczy zestaw podstawowych narzędzi, a często jedynie śrubokręt. Co ważne, zakładając filtr trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia, które pokazują którą stroną należy ułożyć go do komory.

- Przy okazji wymiany filtra należałoby pamiętać także o dezynfekcji układu
nadmuchu i parownika, czyli elementu schładzającego powietrze - mówi Rafał Krawiec z rzeszowskiego salonu Hondy. - Na parowniku rozwijają się różne grzyby, które mogą być przyczyną rozmaitych chorób.

Na rynku jest mnóstwo środków służących do dezynfekcji.

- Należy jednak zwrócić uwagę na sposób użycia takiego preparatu. Radzę unikać środków dozowanych poprzez sondę wprowadzaną w nadmuch. Taki zabieg może uszkodzić auto. Dezynfekcję układu najlepiej wykonać w autoryzowanym serwisie, a filtry przeciwpyłkowe wymieniać raz do roku lub co 20000 km - zaleca R. Krawiec.

Spryskaj szyby sprayem

Niezłym wyjściem jest też profilaktyczne pokrycie wewnętrznej części szyb środkiem zapobiegającym osadzaniu się pary. Takie preparaty dostępne są na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Za opakowanie o pojemności 200 ml trzeba zapłacić ok. 10-12 zł. Zazwyczaj taki pojemniczek wystarcza na kilkakrotne pokrycie wszystkich okien.

Nieco mniej wyszukanym, ale także polecanym przez kierowców rozwiązaniem jest montaż owiewek. Dzięki nim nawet w zimie kierowca może lekko uchylić okno, bez obawy o to, że do środka nasypie się śnieg, bądź naleje deszcz. Komplet lekkich, plastikowych owiewek na przednie szyby to wydatek ok. 40-60 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.