Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 mln zł na lotnisko w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ryszard Zaremba, prezes Polconsultu przedstawił projekt modernizacji lotniska. - Będzie miało rację bytu na długie lata - przekonywał.
Ryszard Zaremba, prezes Polconsultu przedstawił projekt modernizacji lotniska. - Będzie miało rację bytu na długie lata - przekonywał. FOT. TOMASZ JEFIMOW
Samorząd Krosna powołał spółkę lotniskową, która poprowadzi inwestycje warte blisko 80 milionów złotych.

Na lotnisku, które należy do miasta, będą mogli szkolić się piloci - od licencji amatorskiej po liniową.

Dla lotniska gotowe są dwa projekty: utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego i strefy inwestycyjnej, która powstanie tuż za granicą lotniska. Dofinansuje je Unia Europejska.

Wybudujemy nowy pas

Koncepcję modernizacji przygotowała firma Polconsult, specjalizująca się w projektowaniu lotnisk (pracuje m.in. także dla portu w Jasionce). Pierwszy etap ma kosztować ponad 50 mln złotych. Jego najważniejsza część to budowa pasa startowego z urządzeniami nawigacyjnymi i niezbędną infrastrukturą.

- Zaplanowaliśmy go tak, by mogły w Krośnie lądować nawet boeingi 737 - zapowiada Ryszard Zaremba, prezes Polconsultu.

- Występujemy o akceptację do Urzędu Lotnictwa Cywilnego - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - W przyszłym roku chcemy zacząć budowę. W 2011 r. lotnisko może już zacząć działać.
Szansa na rozwój

Zdaniem Zaremby - Krosno staje przed wielką szansą, jaka daje stworzenie ośrodka szkolenia, nie tylko pilotów, ale także mechaników lotniczych. - Takich ośrodków jest w Polsce bardzo mało, tymczasem zapotrzebowanie na tych specjalistów rośnie - przekonuje.

Krośnieńskie lotnisko będzie przygotowane do kompletnego szkolenia: od licencji amatorskiej, przez zawodową po liniową czyli pilotów samolotów pasażerskich.

Konkurencja dla Jasionki

- W tej chwili robi to Ośrodek Kształcenia Lotniczego w Jasionce k. Rzeszowa - mówi Zaremba. - Ale to lotnisko rozwija się jako port komunikacyjny. Na dłuższą metę trudno będzie pogodzić obie funkcje. Idealne warunki do szkolenia może zaoferować Krosno.

Krośnieńskie lotnisko także może być portem komunikacyjnym. O tym, czy taka komunikacja się rozwinie, zdecyduje rynek i przewoźnicy.

Spółka lotniskowa, w której miasta ma 100 procent udziałów, będzie zarządzać również strefą inwestycyjną - to 33 ha wydzielone z lotniska i przylegające do niego od południowej strony - zaprojektowaną tak, by można było na miejscu testować produkowane tu samoloty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24