MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jan Sołek, były działacz opozycji demokratycznej w latach PRL

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
IPN O. Rzeszów
Zmarł Jan Waldemar Sołek – samorządowiec, dziennikarz i urzędnik, działacz opozycyjny w PRL, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jan Sołek urodził się 24 czerwca 1958 r. w Przeworsku. W 1979 ukończył Technikum Elektryczne w Przeworsku. Od 1980 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, został jednym z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a od listopada 1981 r. także członkiem Komitetu Strajkowego na tej uczelni. 18 lutego 1982 r. funkcjonariusze SB przeszukali jego pokój w akademiku, w wyniku którego znaleźli materiały bezdebitowe. W związku z tym został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, gdzie przebywał od 20 lutego do 28 maja 1982 r. W 1983 r. został relegowany z uczelni.

W latach 1982-1988 współpracował z Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, w tym czasie kolportował i redagował prasę podziemną, a także współtworzył Duszpasterstwo Młodych, działając przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie. Od stycznia 1982 r. do czerwca 1985 r. funkcjonariusze SB przeprowadzili z nim siedem rozmów ostrzegawczych oraz trzykrotnie dokonali przeszukania w jego miejscu zamieszkania. W 1989 r. zaangażował się w działalność Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” Ziemi Przeworskiej.

Od 1983 do 1984 pracował jako pedagog w szkołach w Rzeszowie, potem do końca lat 80. zatrudniony m.in. w Wojewódzkim Zakładzie Transportu Mleczarskiego, Domu Książki w Rzeszowie oraz Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przeworsku. Działał jednocześnie jako publicysta i kolporter podziemnej prasy.

W 1989 był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Przeworsku i uczestnikiem kampanii wyborczej, następnie do 1990 r. pozostawał wiceprzewodniczącym „S” Regionu Południowo-Wschodniego. Od lat 90. publikował w prasie, m.in. w tygodniku „San” i dzienniku „A-Z”, od 1994 do 1997 r. pozostawał szefem oddziału „ Życia Przemyskiego”. Od 1990 r. należał do Porozumienia Centrum, wybrano go do rady miejskiej Przeworska. Został członkiem zarządu miasta oraz delegatem do sejmiku województwa przemyskiego, a od 1991 do 1994 r. był wicedyrektorem Urzędu Rejonowego w Przeworsku. W 1998 r. zajmował stanowisko doradcy i p.o. dyrektora gabinetu wojewody przemyskiego.

W 1997 r. został członkiem Ruchu Społecznego AWS. W 1998 r. wybrany na radnego sejmiku podkarpackiego był rzecznikiem klubu Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1 stycznia 1999 - 22 listopada 2002 r. pełnił funkcję członka zarządu województwa. Był także prezesem Podkarpackiego Związku Szermierczego i Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W 2017 r. został asystentem marszałka województwa podkarpackiego.

Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Źródło: IPN O. Rzeszów

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24