Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie z wizytą w Rzeszowie. Chcą tu inwestować

Bartosz Gubernat
- Jestem przekonany, że na tej współpracy skorzystają obie strony – mówił wczoraj Ed Braddy, prezydent amerykańskiego Gainesville na Florydzie.
- Jestem przekonany, że na tej współpracy skorzystają obie strony – mówił wczoraj Ed Braddy, prezydent amerykańskiego Gainesville na Florydzie. Bartosz Frydrych
Budowa fabryki tkanek ma być pierwszym efektem współpracy Rzeszowa i amerykańskiego miasta Gainesville.

- Rzeszów to czyste i nowoczesne miasto ze sporym potencjałem. Widzimy tu wiele możliwości współpracy gospodarczej i naukowej, którą będziemy chcieli jak najszybciej zawiązać - mówi Ed Braddy, prezydent amerykańskiego miasta Gainesville na Florydzie.

Na początek medycyna

Kilkunastoosobowa delegacja z USA w Rzeszowie jest od poniedziałku. Poza prezydentem Braddym, przyjechali tu przedstawiciele tamtejszego uniwersytetu, izby gospodarczej oraz inwestorzy zainteresowani tutejszym rynkiem. Ich delegacja jest odpowiedzią na lutową wizytę władz Rzeszowa i Podkarpacia, podczas której w USA podpisano umowę partnerską między miastami. Prezydent Tadeusz Ferenc spotkał się wówczas z właścicielem jednej z trzech najnowocześniejszych na świecie firm produkujących przeszczepy kości i ścięgien.

Odpowiadająca za współpracę Rzeszowa z Gainesville Margaret Andraka, szefowa handlu zagranicznego w Izbie Gospodarczej w Miami, przekonuje, że stolica Podkarpacia to najpoważniejszy kandydat na wschodnioeuropejską siedzibę medycznego giganta.

- Na świecie jest wiele firm produkujących przeszczepy, ale tylko trzy stosują tak zaawansowane, innowacyjne technologie. W Gainesville tkanki są poddawane specjalnej, trzystopniowej sterylizacji, która pozbawia je wszelkich bakterii i mikrobów. Przygotowane w ten sposób kości i ścięgna można bez obaw wszczepić biorcy. Najnowsza oferta to przeszczepy z tkanek zwierzęcych, które mogą być potrzebne np. do leczenia po poparzeniach czy wypadkach - tłumaczy M. Andraka.

Jeszcze w listopadzie w Rzeszowie ma się odbyć kolejne spotkanie dotyczące otwarcia takiego zakładu.

- Tym razem przyjadą na nie przedstawiciele producenta przeszczepów z niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy. Będą rozmawiać z naszymi lekarzami. Ich ofertę pod swoje skrzydła chce wziąć biznesmen, który buduje już w rejonie Rzeszowa swój szpital - przekonuje prezydent Tadeusz Ferenc.

Lekarze są zainteresowani

Amerykańska propozycja w rzeszowskim środowisku medycznym jest odbierana dobrze. Już w lutym, tuż po powrocie naszej delegacji z USA, chwalił ją Walery Sienkiel, ortopeda ze szpitala specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej k. Rzeszowa. Jego zdaniem, naturalne przeszczepy częściej sprawdzają się w leczeniu od sztucznych odpowiedników, ponieważ ludzki organizm lepiej je toleruje. Ryzyko odrzucenia przeszczepu jest niewielkie, ponieważ tkanki pobrane od dawcy są sterylizowane i przy pomocy promieni RTG pozbawiane białka. Pacjent, któremu wszczepi się taki element, często nie musi zażywać leków immunosupresyjnych.

- Takich kości i ścięgien potrzebujemy kilka razy w tygodniu. Wykorzystuje się je np. do rekonstrukcji więzadeł albo ubytków kręgosłupa lub stawów biodrowych - tłumaczył Sienkiel.

Niestety, w wielu przypadkach zakup tkanek wiąże się z wielotygodniowym oczekiwaniem w kolejce, co utrudnia lekarzom pracę, a pacjentów skazuje na kolejki do zabiegów.

- Dlatego uważam, że inwestycja zapowiadana w Rzeszowie jest jak najbardziej potrzebna. Takiego samego zdania są lekarze z moich oddziałów ortopedii dla dzieci i dorosłych. Jeśli tylko takie przeszczepy będą spełniały obowiązujące w Polsce normy, z korzyścią dla pacjentów, chętnie z nich skorzystamy - mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Wymienią lekarzy i studentów

Delegacja z Gainesville w Rzeszowie będzie do soboty. Spotka się także z przedstawicielami Uniwersytetu Rzeszowskiego, a tematem rozmów będzie m.in. wymiana studentów.

- Chcemy pomóc w rozwoju powstającego tu kierunku lekarskiego. Nasz uniwersytet jest pod tym względem jednym z 10 najlepszych w USA. Liczymy także na dwu-czterotygodniowe wymiany lekarzy, którzy dzięki temu będą mogli się rozwijać - tłumaczy M. Andraka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24