Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzchnik grekokatolików w Młynach na Podkarpaciu

Hubert Lewkowicz
Abp Światosław przewodniczył nabożeństwu przy grobie ks.Mychajła Werbyckiego w Młynach
Abp Światosław przewodniczył nabożeństwu przy grobie ks.Mychajła Werbyckiego w Młynach Hubert Lewkowicz
- W imieniu Ukrainy i Ukraińców, ze szczerego serca dziękuję Polakom za wsparcie - mówił abp Światosław Szewczuk nad grobem Mychajła Werbyckiego. Zwierzchnik całego Kościoła greckokatolickiego był gościem obchodów dwusetnej rocznicy urodzin duchownego i kompozytora muzyki do hymnu Ukrainy.

Mychjało Werbycki jest pochowany przy cerkwi w Młynach, na terenie powiatu jarosławskiego. Tutaj był proboszczem, tu zmarł w 1870 roku.

Nad grobem Werbyckiego odprawione zostało nabożeństwo żałobne.

- Nasza wspólna modlitwa nad mogiłą autora muzyki do hymnu narodowego Ukrainy ma dzisiaj szczególny wymiar - mówił abp Światosław, który przewodniczył nabożeństwu. - Wybitny syn narodu ukraińskiego i Cerkwi greckokatolickiej przyszedł na świat, uczył się i pracował, a także zmarł na ziemi przemyskiej. Pieśń "Szcze Ne wmerła Ukraina" po raz pierwszy zabrzmiała w Przemyślu równo 150 lat temu. Te fakty są przykładem na to, jak mocno związane były i nadal są, losy narodu ukraińskiego i polskiego.

- Od wieków żyjemy obok siebie. I pomimo trudnych momentów w historii staramy się żyć w zgodzie i dobrosąsiedzkiej przyjaźni. Momenty zgody, wzajemnego zrozumienia i tworzenia trzeba dzisiaj podkreślać - zaznaczył zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego.

Uroczystość, w której udział wzięli wierni z Polski, a także spora grupa pielgrzymów z Ukrainy, upamiętniła również 150. rocznicę pierwszego wykonania pieśni "Szcze ne wmerła Ukraina", która jest od 1992 roku hymnem wolnej Ukrainy.

- Jeszcze nie tak dawno polscy patrioci z pieśnią "Jeszcze Polska nie zginęła" oddawali swoje życie za to, by móc żyć w wolnym kraju. Wierzymy, że ofiara synów i córek narodu ukraińskiego, którzy za te same wartości, z pieśnią "Szcze ne wmerła Ukraina" na ustach oddają z poświęceniem swoje życie, przyniesie ziarno prawdy i dobra dla nas wszystkich. Z tego ziarna wyrośnie silna, demokratyczna Ukraina, która wspólnie z Polską będzie członkiem wielkiej rodziny wolnych narodów europejskich - wspomniał hierarcha.

- W tym trudnym dla Ukrainy okresie, kiedy wróg znowu napadł na nasze ziemie, niszczy ją ogniem i mieczem siejąc śmierć i spustoszenie, odczuwamy szczególne wsparcie ze strony naszego zachodniego sąsiada. Wsparcie to widać nie tylko na szczeblu najwyższych władz państwowych, ale również na poziomie lokalnym i wśród zwyczajnych obywateli - stwierdził abp Szewczuk.

Patronat nad obchodami 200-lecia urodzin Werbyckiego objął prezydent Polski Bronisław Komorowski, który wystosował list do uczestników uroczystości. W liście, który odczytała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmiegielska, przypomniał o tym, że sprawa ukraińska jest dziś ważna dla wszystkich, którym drogie są wartości wolnego świata. Na koniec na mogile Werbyckiego złożone zostały wieńce, wśród nich dwa szczególne: od prezydentów Polski i Ukrainy. Uroczystość zakończyło odegranie hymnów obu państw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24