Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany jest plan rewitalizacji łańcuckiego Rynku. Z centrum miasta zniknie skrzyżowanie dróg wojewódzkich

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Łańcut
Łańcut lancut.org
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Rynku w Łańcucie. Zakłada ona zamknięcie dla ruchu kołowego skrzyżowania dróg wojewódzkich w Rynku oraz zachowanie drzew liściastych i nasadzenie nowych.

Konsultacje potrwają do 31 marca włącznie. Zarządził je burmistrz miasta Rafał Kumek. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie o projektowanej przebudowie Rynku na specjalnie przygotowanej ankiecie.

W rejonie Rynku zmienią się zasady ruchu kołowego

- Jesteśmy po ustaleniach z marszałkiem województwa. Drogi wojewódzkie, które krzyżują się w samym centrum miasta, w Rynku, zostaną przekazane miastu i zmienimy ich układ. Jedna droga wojewódzka będzie wychodziła od stawu browarnego przy ul. Cetnarskiego do ul. Piłsudskiego i dalej do obwodnicy na A4, a druga biegnąca z Leżajska będzie skręcała koło zameczku romantycznego na światłach nie w prawo do miasta, tylko w lewo na Przemyśl do obwodnicy. Marszałek przejmie odcinki dróg powiatowych, będą one wojewódzkie, a wojewódzkie staną się miejskimi – wyjaśnia burmistrz Rafał Kumek.

W wyniku usunięcia z Rynku skrzyżowania dróg wojewódzkich zostanie powiększony jego obszar z możliwością wejścia nań od strony południowej zamienioną w deptak ul. Królowej Elżbiety.

– Pozostałe wszystkie drogi będą nadal funkcjonowały w mieście. Wokół Rynku będzie można przejechać jak do tej pory, czyli każdy będzie miał dostęp do swojej kamienicy i sklepu i możliwość dowozu towaru – zapewnia burmistrz.

Koncepcja przebudowy Rynku zakłada jego podział na strefy odpowiadające różnym potrzebom mieszkańców (w tym seniorów i niepełnosprawnych), turystów oraz osób prowadzących w Rynku działalność gospodarczą.

Z zamkniętego dla samochodów deptaku będzie otwierała się perspektywa na Rynek, na planowaną w jego centrum fontannę i makietę nieistniejącego starego ratusza. Deptak oraz płyta Rynku zostaną wyłożone płytami granitowymi. Fontanna ma być multimedialna, oferująca wodną ścianę wizualnych projekcji. Będzie osią dla dwóch stref, wypoczynku i dla dzieci. W południowo-zachodniej części Rynku powstanie plac dla miejskich imprez. W części południowo- wschodniej zostanie powiększona strefa gastronomiczna, m.in. poprzez likwidację murku. Północna część rynku będzie zachęcała do wspólnej rekreacji, np. w grę w szachy plenerowe.

Inna ważna zmiana dotyczy wydzielenia w wysuniętym w stronę Fary północno-wschodnim narożniku Strefy Pamięci Narodowej, w której może stanąć pomnik poświęcony walkom o niepodległość kraju.

W Łańcucie od lat toczy się spór o taki pomnik. Dawny komunistyczny stojący w Rynku najpierw został zmieniony, dodano mu orła, potem został usunięty z Rynku.

– Jeśli grupa ludzi, która od lat zabiega o taki pomnik, zorganizuje zbiórkę pieniędzy, będzie miała projekt pomnika i otrzyma wszystkie potrzebne zezwolenia, to taki pomnik będzie mógł stanąć w tym miejscu. Nie ma co ukrywać, że w Łańcucie nie ma teraz takiego centralnego miejsca, w którym można by złożyć kwiaty z okazji świąt narodowych czy innych. Takimi miejscami są obecnie tablice przykościelne i popiersie Piłsudskiego na dawnym kasynie urzędniczym – mówi burmistrz miasta.

Burmistrz dodaje, że z Rynku nie znikną drzewa liściaste

– Jestem po rozmowie z rzeszowskim konserwatorem zabytków i według nowych wytycznych wszystkie stare drzewa liściaste będą mogły zostać na naszym Rynku i prawdopodobnie dosadzimy kilka nowych takich drzew. Natomiast kilka świerków i tui posadzonych w latach 80. zniknie. Na dawnej drodze wojewódzkiej dd ul. Słowackiego chcemy wygospodarować więcej trawników i nasadzić drzewa, by jeszcze więcej było terenu zielonego – mówi burmistrz.

Ankieta dla mieszkańców w sprawie wyrażenia swojej opinii o proponowanych zmianach została wydrukowana w specjalnym numerze Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego, jest ona także dostępna na stronie Urzędu Miasta. Wypełnione ankiety można składać w urnie stojącej w Urzędzie Miasta lub wysłać elektronicznie jej zdjęcie lub skany pod adresem [email protected]

Miasto liczy na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pieniądze unijne będzie chciało pozyskać korzystając z mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24