Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejsz rachunki, zatroszcz się o środowisko. Buduj energooszczędnie

Materiał powstał we współpracy z Województwem Podkarpackim
Rosnąca świadomość całego społeczeństwa powoduje, że rozwiązania energooszczędne cieszą się  coraz większą popularnością.
Rosnąca świadomość całego społeczeństwa powoduje, że rozwiązania energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością. Fot. 123 RF
Bezpowrotnie minęły czasy domów budowanych z cegły czy pustaka, a podstawowym źródłem ciepła był „kopciuch” na węgiel. Dziś stawiamy, albo staramy się budować, przede wszystkim domy energooszczędne. Taki trend to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale również dbałość o środowisko.

Nie ma co ukrywać; smog zabija, a ceny węgla, koksu, ekogroszku, prądu czy gazu, którymi ogrzewamy domy, przyprawiają o zawrót głowy. Dziś już nikogo nie dziwi docieplanie starych domów, wymiana okien oraz przerabianie instalacji grzewczej na bardziej ekonomiczną i ekologiczną. W przypadku budowy nowych domów standardem jest fotowoltaika i pompa ciepła, dobre docieplenie budynku, szczelne okna i drzwi oraz inteligentne rozwiązania elektroenergetyczne.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Zgodnie z definicją budownictwa energooszczędnego - budynek energooszczędny to taki, który pozwala na zmniejszenie energochłonności przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego użytkownikom. Dziś standardowe budynki pochłaniają ok. 40 proc. zużywanej energii, która jest przeznaczana głównie na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń.

W europejskiej normie ISO został wprowadzony poniższy podział poziomu energooszczędności, w zależności od ilości energii potrzebnej do ogrzania 1 mkw. budynku w ciągu roku:

  • powyżej 70 kWh/ (mkw. na rok) - dom poza klasą energooszczędności
  • 30-70 kWh/ (mkw. na rok) - dom energooszczędny
  • 15-30 kWh/ (mkw. na rok) - dom niskoenergetyczny
  • 0-15 kWh/ (mkw. na rok) - dom pasywny
  • 0 kWh/ (mkw. na rok) - dom zeroenergetyczny
  • budynek o dodatnim bilansie energetycznym - dom plusenergetyczny

W czasie wznoszenia budynków energooszczędnych obowiązuje podstawowa zasada: stosuje się materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła U. To parametr opisujący właściwości cieplne przegród (ścian, stropodachów) i elementów zewnętrznych budynków oraz gotowych wyrobów, które możemy wykorzystać przy wznoszeniu ścian. Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o tym współczynniku, to: im mniejszą ma on wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne mają ściany i produkty izolacyjne.

Zainwestujesz teraz, zaoszczędzisz w przyszłości

Im świadomiej będziemy podchodzić więc do budowy domów - począwszy od planowania, projektowania, doboru odpowiednich materiałów oraz precyzyjnego wykonawstwa, tym bardziej będziemy redukować zapotrzebowanie na energię.
Pamiętajmy, że nawet do 50 procent ciepła ucieka z budynku - ok. 30 proc. ciepła ucieka przez dach, a ok. 20 proc. przez ściany. Przyczyną tego jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna. A kiedy ciepło ucieka z budynku, musimy zwiększyć ogrzewanie, co bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i smogu. Z tych powodów efektywność energetyczna to zagadnienie, które skupia coraz więcej uwagi w Polsce.
Budownictwo energooszczędne to dziś konieczność. Pozwala ograniczyć koszty zużycia energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Stosowanie ekologicznych rozwiązań oraz projektowanie w zgodzie z ekologią przynosi wymierne korzyści.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24