MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdolny gimnazjalista – ma szansę na stypendiim z Fundacji BGŻ

Józef Lonczak
Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Klasy BGŻ – projektu stypendialnego Fundacji BGŻ. Zdolni absolwenci gimnazjów z województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mają szansę na kontynuację nauki w prestiżowym I L.O. im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

 

Fundacja zapewnia im zamieszkanie oraz opłaca koszty związane z kształceniem i utrzymaniem przez trzy lata nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Klasa BGŻ to program mający na celu wyrównywanie szans w dostępie do edukacji. Działa on nieprzerwanie od 2003 roku i jest jedynym tego typu projektem w Polsce. Obecnie w Klasach BGŻ uczą się sto pięćdziesiąt trzy osoby, a program ukończyło do tej pory siedemdziesięcioro ośmioro absolwentów. Roczny budżet Klasy BGŻ wynosi 1,2 mln zł.

Warunkiem dostania się do Klasy BGŻ jest złożenie do 21 marca br. kompletu dokumentów, których listę znaleźć można na stronie www.bgz.pl, i przejście przez dwa etapy rekrutacji. Pod uwagę brane są wyniki egzaminu gimnazjalnego, średnia ocen, szczególne osiągnięcia i aktywność społeczna ucznia oraz jego sytuacja rodzinna i materialna. Ostateczne rezultaty naboru znane są na początku lipca.

Każdy uczestnik programu otrzymuje ze strony Fundacji BGŻ wsparcie finansowe, którego wartość wynosi od 800 do 1 tys. zł miesięcznie. Instytucja pokrywa wszystkie koszty utrzymania i edukacji ucznia (m.in. opłaty za internat, wyżywienie i podręczniki), a dodatkowo uczniowie otrzymują comiesięczne kieszonkowe.

Przygoda z Klasą BGŻ rozpoczyna się pod koniec sierpnia od tygodniowego pobytu w miejscu przyszłej nauki. Pobyt ten ma charakter integracyjno-zapoznawczy, a nad uczniami przez cały czas czuwa wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Wakacje po drugim roku nauki to możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez Bank BGŻ letnich praktykach, w czasie których stypendyści poznają zasady funkcjonowania dużej instytucji finansowej i zdobywają pierwsze zawodowe doświadczenia.

Na tym pomoc się nie kończy. Fundacja pomaga też swoim podopiecznym przy wyborze kierunku przyszłych studiów oraz umożliwia rozwinięcie swoich zainteresowań.

 

Po ukończeniu liceum absolwenci otrzymują stypendium pomostowe na pierwszy semestr studiów, z możliwością przedłużenia go na semestr letni. Po pierwszym roku studenci z najwyższą średnią ocen nagradzani są finansowo. Mają oni także możliwość odbycia specjalnego stażu zawodowego w Polsce lub za granicą, w oddziałach związanego z Bankiem BGŻ Rabobanku z Holandii. Absolwenci programu skupiają się w nowopowstałym Stowarzyszeniu Absolwentów Klasy BGŻ, które planuje prowadzić własne projekty edukacyjne i kulturalne.

Więcej informacji na temat rekrutacji i samego projektu Klasa BGŻ można uzyskać na stronie www.bgz.pl oraz pod numerem telefonu Fundacji BGŻ – 022 860-57-93.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24