MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę z Nowinami. Dziś pytania i odpowiedzi z języka polskiego

Beata Terczyńska
Nauczyciele z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy specjalnie dla naszych Czytelników - maturzystów przygotowali arkusze próbnych matur z sześciu przedmiotów.

Pedagodzy, którzy są jednocześnie egzaminatorami ułożyli pytania z sześciu przedmiotów najczęściej zdawanych na maturze. Poza obowiązkowym językiem polskim oraz matematyką, mamy także zestawy z historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii oraz geografii. Część na poziomie podstawowym, ale większość jednak na rozszerzonym, bo te wybiera najwięcej uczniów.

W akcję za namową Anny Wilczyńskiej, nauczycielki wiedzy o społeczeństwie i historii, zaangażowali się również Syliwa Szuba - Cyran, polonistka, Jolanta Pietrzyk, nauczyciel matematyki, Tomasz Kozioł, geograf oraz Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii.

Testy wraz z modelami odpowiedzi, a także radami nauczycieli będziemy publikowali od dzisiaj do piątku, na stronie
www.nowiny24.pl/probnamatura
Rano pytania, po południu odpowiedzi.

Róbcie najpierw notatki na brudno

Poprosiliśmy dębickich nauczycieli, by poradzili młodzieży, jak dobrze przygotować się do egzaminów i by zwrócili uwagę, jakie błędy na maturze uczniowie najczęściej popełniają.

Pobierz: arkusz z pytaniami z języka polskiego

- Uczulam przede wszystkim na to, by uczniowie dokładnie czytali i analizowali temat wypracowania - radzi Syliwa Szuba - Cyran, polonistka. - Chciałabym, aby zwracali uwagę na czasowniki, które się pojawiają w temacie, typu scharakteryzuj, porównaj, a także, by nie pisali od razu wypracowania na czystko, lecz w trakcie czytania fragmentów lektur robili notatki na brudno: wypisali bohaterów, wnioski, skonstruowali plan wypracowania. Aby to miało ręce i nogi. Tymczasem uczniowie spieszą się, są chaotyczni, a przecież mają 170 minut, a to nie jest mało. Kłania się też czytanie lektur, a nie tylko wątpliwej jakości opracowań, czy pobieżnego obejrzenia dzieła w kinie, telewizji, czy w internecie.

Więcej lektur na maturze

Polonistka zwraca uwagę, że w tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, troszeczkę zmieni się kanon lektur, które mogą się pojawić na maturze podstawowej.

- Do tej pory było tak, że wszystkie lektury potrzebne, by zdać poziom podstawowy były zamieszczane w informatorze maturalnym. Natomiast w tym roku to zostało zmienione. Oprócz lektur z informatora, mogą być wykorzystane także te umieszczone w podstawie programowej z 2002 roku.

Przykład?

- Jeżeli np. w podstawie programowej jest zapis "wybór nowel pozytywistycznych", to w informatorze były podane konkretne, trzy nowele (Gloria Victis, Kamizelka, Mendel Gdański) i tylko tych mogły dotyczyć pytania. Teraz dopuszczalne są także inne, które niekoniecznie uczeń omówił na lekcjach.

Inne przykłady?

- W podstawie programowej mamy zapis "dowolnie wybrana powieść Henryka Sienkiewicza", a w informatorze maturalnym był to "Potop". Od tej pory na egzaminie może być więc równie dobrze inna powieść tego autora. Podobny zapis to "wybór komedii Moliera", a w informatorze był konkretnie "Świętoszek". Jeżeli uczeń dostanie teraz fragment ze "Skąpca",nie powinien być zaskoczony.

Trzeba więc uważnie przeczytać podstawę programową z 2002 r., która jest dostępna w internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24