Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastąpiły je telefony komórkowe. Ale tradycja nie ginie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Zespół sygnalistów działa przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Podtrzymuje tradycję gry na blaszanych sygnałówkach, przed laty używanych w leśnej komunikacji.

Zespół przyjął nazwę "Echo Karpat". Potwierdził już swoją klasę podczas konkursów, które odbyły się w Biłgoraju i w Lesku. W obu zdobył pierwsze miejsca w klasie mistrzowskiej.

Kieruje nim Tomasz Cebula z Nadleśnictwa Leżajsk. Występują pracownicy różnych podkarpackich nadleśnictw: Sylwia Dubel (Oleszyce), Grzegorz Gazda (Mielec) Olaf Jóźwik (Ustrzyki Dolne), Miłosz Kabała i Janusz Kuzar (Lutowiska), Marcin Skalski (Narol) i Jędrzej Stankiewicz (Lubaczów).

Zespół uświetnia regionalne uroczystości, muzycy trenują regularnie. Próby odbywają m.in. na zamku i w parku w Krasiczynie, gdzie co kilka tygodni można posłuchać ich gry. Próby "Echa Karpat" w krasiczyńskim parku cieszą się zainteresowaniem odwiedzających park i zamek turystów.

- Krasiczyn jest miejscem dla nas dogodnym komunikacyjnie, ale ma też swoją magię -mówi Tomasz Cebula. - Znamy tradycje leśne i myśliwskie dawnych właścicieli zamku, jak również historię istniejącego tu niegdyś technikum leśnego. Mamy świadomość, że wpisujemy się w te tradycje, dodając im nowy koloryt.

Nazwa zespołu bardzo dobrze wpisuje się w charakter regionu. Do swego repertuaru muzycy wprowadzają nie tylko kolejne sygnały, ale i utwory muzyki myśliwskiej. Na ostatnim spotkaniu były też próby muzyczne na trembicie - instrumencie, który nie tak dawno rozbrzmiewał po połoninach Karpat Wschodnich.

- Bardzo cieszy duże zaangażowanie wszystkich sygnalistów, a sukcesy konkursowe są tego efektem - podkreśla Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Dziś sygnałówka nie jest już tak istotnym środkiem komunikacji między pracownikami służby leśnej, jak dawniej, kiedy pełniła rolę telefonu komórkowego, ale chcemy te dawne tradycje podtrzymywać, by nie zanikły zupełnie.

Przed laty w leśnej komunikacji używano nie tylko blaszanych sygnałówek.

- Grano także na drewnianych instrumentach jak: borówka - wyrabiana z drewna sosnowego lub jodłowego, kniejówka - z drewna jarzębowego lub jabłoniowego z ustnikiem z kości, charciówka - mały róg używany do polowań z psami i jałowcówka - wylicza Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. - Używano też rogu z drewna brzozowego obciągniętego skórą.


ZOBACZ TEŻ: WOŚP 2017 Krosno: Bieg "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24