MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZAPEL w Boguchwale ma otrzymać wsparcie z programu dla energochłonnych branż

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Firma działa od 1939 r. i jest największym w Polsce producentem m.in. izolatorów porcelanowych.
Firma działa od 1939 r. i jest największym w Polsce producentem m.in. izolatorów porcelanowych. Archiwum Nowin
- To kwestia kilku najbliższych tygodni - mówi o wsparciu zakładu ZAPEL w Boguchwale w ramach rządowego programu dla energochłonnych branż poseł Krzysztof Sobolewski.

W ramach pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla przemysłów energochłonnych ZAPEL -u wniosek złożył, bo w 2022 r. musiał płacić za prąd o 100 proc. drożej, a za gaz ziemny aż 700-800 proc. więcej.

Ale pieniądze do Boguchwały nie dotarły, ponieważ problemem okazał się… kod PKD. W wykazie uprawnionych do wsparcia znalazły się m.in. firmy z kodem PKD 23.41Z – Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych oraz PKD 23.42Z – Produkcja ceramicznych wyrobów sanitarnych. Pominięto firmy, mające kod PKD 23.43Z – Produkcja ceramicznych izolatorów i osłon izolacyjnych, a to właśnie tym zajmuje się ZAPEL.

Firma działa od 1939 r. i jest największym w Polsce producentem m.in. izolatorów porcelanowych, bez których nie może funkcjonować energetyka. - Nasze produkty spełniają normy krajowe i światowe. Jesteśmy też jedyną firmą tej branży w Polsce - podkreśla Roman Leśniak, prezes ZPE ZAPEL.

W rozmowie z Nowinami poseł i sekretarz generalny PiS zapewnia, że ZAPEL „będzie uwzględniony w drugiej turze”.

- W tej chwili jest procedowana druga transza tej pomocy. To jest kwestia kilku tygodni. Jesteśmy z nimi w kontakcie w kwestii ewentualnej pomocy przy zmniejszeniu kosztów energii, bo o to głównie chodzi. Ta druga tura była ogłaszana niecały miesiąc temu. Teraz ma być notyfikacja Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzenia pomocy publicznej, a następnie uchwała Rady Ministrów, co nie będzie żadnym problemem - deklaruje poseł Sobolewski.

Zatrudniający ponad 500 pracowników ZAPEL czeka zatem na rządowe wsparcie, jakie otrzymały już inne firmy. Sytuacja w firmie jest stabilna, ale dotacje pozwoliłyby zwiększyć produkcję izolatorów na eksport i załoga miałaby wyższe płace już od stycznia br.

O programie wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych mówił w sobotę w Jaśle premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że będzie on poszerzany o kolejne „branże i podbranże”.

- Po to, żeby objąć tym programem kolejne zakłady pracy. Nie chowamy głowy w piasek. To poważny problem i będziemy się z nim mierzyć. Już przeznaczyliśmy 5 miliardów złotych na wsparcie dla tych firm, które są najbardziej energochłonne - mówił premier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24