MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Załóż konto na Dzień Dziecka

Rozmawiała Anna Ryznar 017 86 72 223
- Korzystanie z kart płatniczych od najmłodszych lat to szansa, że z dziecka wyrośnie świadomy konsument usług finansowych - twierdzi analityk  (fot. Archiwum)
- Korzystanie z kart płatniczych od najmłodszych lat to szansa, że z dziecka wyrośnie świadomy konsument usług finansowych - twierdzi analityk (fot. Archiwum)
Dziś dzień dziecka, warto więc pomyśleć o prezencie, który jednocześnie będzie cieszył i procentował. Takim prezentem może być – według finansistów – własne konto w banku. - Również karty przedpłacone to doskonały pomysł na prezent dla dziecka - twierdzi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

- Od jakiego wieku dziecko może posługiwać się kartą płatniczą?

- Podstawowym produktem finansowym dla dzieci jest rachunek bankowy. By go założyć, dziecko musi mieć ukończone 13 lat. Żeby podpisać umowę o prowadzeniu konta wystarczy dokument tożsamości rodzica i legitymacja szkolna dziecka. Małoletni posiadacz konta w większości przypadków będzie mógł wykonywać przelewy przez internet, płacić w sklepach, i wybierać pieniądze w bankomacie za pomocą karty.

W niektórych bankach w drodze wyjątku, można założyć konto młodszemu dziecku, ale tylko rodzic ma prawo do zarządzania zgromadzonymi tam pieniędzmi.


- Czy rodzic może ustalić limit pieniędzy, jakie dziecko może wybrać z konta?
- Rodzic zakładając z dzieckiem konto najczęściej może ustalić limity wypłat, czy przelewów. Mogą to być limity dzienne i miesięczne, np. w Banku Pekao standardowy limit dziennych operacji to 200 zł, ale można go zmniejszyć nawet do 50 zł.

Innym rozwiązaniem dostępnym od 13 roku życia są karty przedpłacone dostępne w ING Banku i w Banku Zachodnim WBK. Rodzic może kartę „naładować” dowolną kwotą i przekazać dziecku do swobodniej dyspozycji. Karty przepłacone idealnie nadają się na prezent.

- Lepiej sprezentować dziecku kartę, czy lepiej dawać gotówkę?

- Rodzice mogą czuć się bezpieczniej wyposażając dziecko w kartę, a nie gotówkę np. na czas wakacyjnego wyjazdu. Trzeba tylko pamiętać, by karta była ubezpieczona. Po zgubieniu, albo kradzieży karty, zgodnie z prawem odpowiedzialność banku za transakcje przed zastrzeżeniem karty zaczyna się powyżej 150 euro. W przypadku dziecięcych finansów będzie to bardzo znacząca kwota. Jeśli karta nie ma ubezpieczenia gwarantującego pełną odpowiedzialność banku, to lepiej je dokupić. Najczęściej będzie to koszt kilku złotych miesięcznie.

- Czego dziecko może się nauczyć poprzez korzystanie z karty płatniczej?

- Korzyści są ogromne i odnoszą je nie tylko posiadacze kart, ale też ich rodzice. Dziecko od wczesnych lat może uczyć się z korzystania z usług finansowych, co na pewno przyda się w przyszłości. Kiedy dziecko zostanie posiadaczem „dorosłego” rachunku, będzie znało zasady funkcjonowania produktów finansowych, będzie wiedzieć, za co i ile trzeba zapłacić korzystając z karty, czy konta. To ułatwi też porównywanie ofert konkurencyjnych banków i wybór produktów finansowych. Korzystanie z kart płatniczych od najmłodszych lat to szansa, że z dziecka wyrośnie świadomy konsument usług finansowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24