Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowe odkrycia w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, dawnej cerkwi w Kańczudze [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Badania w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Kańczudze co rusz dostarczają ciekawych odkryć.
Badania w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Kańczudze co rusz dostarczają ciekawych odkryć. Beata Kot/WUOZ w Przemyślu
W trakcie prac konserwatorskich w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej (dawnej cerkwi) w Kańczudze, natrafiono na dwa herby, które odczytywane są przez ekspertów jako herb Topór i herb Sas. Specjaliści zastanawiają się nad uzasadnieniem ich umieszczenia w świątyni.

Spis treści

Trwające prace konserwatorskie w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, dawnej cerkwi w Ķańczudze, dostarczyły nowych odkryć i wiążących się z nimi zagadek.

- W nawie świątyni, na sklepieniu, odsłonięto dekoracje malarskie, wykonane w technice fresku suchego, nowotestamentowe, czytelne obecnie dla wprawnego oka konserwatora i historyka sztuki. Umieszczono je w polach wyznaczonych przez sztukaterie, o charakterystycznym motywie znanym z zabytków renesansu lubelskiego. Ciekawe jest to, że zachowana pod warstwą szarego koloru, różowa kolorystyka nawiązuje do najstarszych dekoracji tego stylu - informuje Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Badania w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Kańczudze co rusz dostarczają ciekawych odkryć.
Badania w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Kańczudze co rusz dostarczają ciekawych odkryć. Mirosław Hajnosz

Dlaczego w świątyni w Kańczudze umieszczone herb Topor i her Sas?

Tajemnicze jest kolejne odkrycie. W zwornikach odczyszczono dwa herby, które odczytujemy jako herb Topór i herb Sas.

- Obecnie, w gronie komisji i pracujących w niej ekspertów, jesteśmy na etapie poszukiwania uzasadnienia do umieszczenia tych właśnie herbów - dodaje PWKZ.

Na komisji podjęto decyzję o poszerzeniu badań konserwatorskich i odsłanianiu najstarszych warstw technologicznych, zarówno wewnątrz, w nawie, jak i na zewnątrz, przy tynkach elewacji. Wstępnie badania inwentaryzacyjne pozwalają datować dużo wcześniej świątynię, niż znaliśmy dotychczas. Wymaga to potwierdzenia w dalszych pracach badawczych.

Prace konserwatorskie w tym kościele w Kańczudze od początku obfitują w niespodzianki

Inną niespodzianką jest odsłonięcie części wyobrażenia Św. Mikołaja w niszy w prezbiterium, co widoczne jest na jednym ze zdjęć.

Prace konserwatorskie w tej świątyni w Kańczudze trwają od kilku miesięcy i od początku obfitują w ciekawe odkrycia.

W kwietniu w budynku odsłonięto polichromie z XVI wieku i napisy wykonane cyrylicą pięć wieków temu. Początkowo Kańczudze konserwatorzy mieli zająć się polichromiami z XX wieku z okresu powojennego. Wówczas sądzono, że cerkiew powstała w XIII wieku.

Jednak pod dekoracją z 1910 roku znajdował się napis położony ręką biskupa Radyłowskiego w roku 1572. Na odkrytych fragmentach XVI-wiecznych malowideł widać też scenę ukrzyżowania, ale są też i malowidła z serafinami.

Nowe spojrzenie na zasięg prawosławia na w regionie

To odkrycie zmieniło spojrzenie na zasięg prawosławia na tym terenie i jednocześnie ukazało nowe oblicze historii Kańczugi. Wskazuje, że obok siebie mieszkali tu katolicy łacińscy rzymscy i chrześcijanie obrządku wschodniego. Ponadto wstępne badania wskazują, że obiekt może być najstarszą murowaną cerkwią w Polsce.

Świątynia została ufundowana przez ks. Aleksandra Lubomirskiego, właściciela Kańczugi w roku 1643, jako kaplica rzymskokatolicka. W tym obrządku funkcjonowała do roku 1740, kiedy ówczesna właścicielka miasta i klucza Teresa z Ostrogskich, żona Pawła Karola Sanguszki, przekazała kaplicę wiernym obrządku unickiego na cerkiew filialną. Z tego okresu pochodzi murowana dzwonnica.

Grekokatolicy użytkowali ją do roku 1947, po czym jako dobro "martwej ręki" przekazano cerkiew Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na magazyn. W 1984 roku została przejęta przez miejscową parafię rzymsko - katolicką na cele kultowe. W 1995 roku kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej został ponownie poświęcony jako filialny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24