Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  Instruktor: kursanci będą oblewać nowe egzaminy

  Instruktor: kursanci będą oblewać nowe egzaminy

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jan Sowa

  Jan Sowa ©Archiwum

  Rozmowa z Janem Sową, właścicielem Ośrodka Szkolenia Kierowców Autokurs w Rzeszowie.
  Jan Sowa

  Jan Sowa ©Archiwum

  - Od stycznia kandydaci na kierowców będą zdawać nowe egzaminy na prawo jazdy. Co się zmieni?

  - Przede wszystkim z 500 do ok. 3000 rośnie baza pytań. Odpowiadamy na nie z pozycji kierującego pojazdem, a nie jak do tej pory mając na monitorze rzut skrzyżowania z góry. Niestety nie będzie można już wracać do poprzednich pytań, a na odpowiedzi na każde z nich egzaminowany dostanie określoną ilość czasu. Zamiast kilku możliwych odpowiedzi komputer zaproponuje tylko dwie: TAK, lub NIE.

  - Zdaniem autorów zmian, dzięki temu podniesie się poziom szkolenia przyszłych kierowców. Podziela pan tą opinię?

  -Nie. Większy zestaw pytań będzie skutkował jeszcze większą liczbą oblanych egzaminów. Teraz testy zalicza ok. 80 procent osób, według mnie po zmianach będzie ich mniej niż połowa. Egzamin na prawo jazdy to potężna dawka stresu, kursant powinien mieć na odpowiedzi czas i spokój. Szybko uciekające sekundy nie ułatwią mu zadania. Idziemy w złym kierunku.

  - Jak w takim razie poprawić poziom szkolenia i system egzaminacyjny?

  - Przede wszystkim wydłużając praktyczną część kursów nauki jazdy. 30 godzin jazdy samochodem to dla dziewięciu na dziesięć osób stanowczo za krótko, aby opanować podstawy. W takim czasie do egzaminu udaje się przygotować tylko najbardziej uzdolnionych kierowców. Od lat powtarzamy, że nauka jazdy powinna trwać minimum 40-50 godzin. Niestety fachowcy z ministerstwa transportu pozostają głusi na te apele.

  Wiele do życzenia pozostawia też infrastruktura ośrodków szkolenia. Jeśli chcemy nauczyć przyszłych kierowców dobrze jeździć, trzeba zaoferować im profesjonalne place manewrowe. Tymczasem wiele szkół uczy na osiedlowych skwerkach, albo starych, przemysłowych placach. W takich warunkach trudno opanować podstawy parkowania czy jazdy po łuku. Niestety kontrole ośrodków to rzadkość.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Wszystkie komentarze (22) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo