SONDAŻ
  WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

  Kto będzie prezydentem

  Rozwiń
  Zwiń

  Kto będzie prezydentem

  Sondaż 18 gazet regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia został przeprowadzony w ub. tygodniu w 36 największych miastach. W sumie pomiarem objęto ponad 10 tysięcy respondentów

  SLD: nie zgadzamy się na wydłużenie wieku emerytalnego

  SLD: nie zgadzamy się na wydłużenie wieku emerytalnego

  Rozmawiała Karolina Jamróg

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  SLD: nie zgadzamy się na wydłużenie wieku emerytalnego

  ©Krzysztof Kapica

  Rozmowa z Tomaszem Kamińskim, posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  SLD: nie zgadzamy się na wydłużenie wieku emerytalnego

  ©Krzysztof Kapica

  - Członkowie SLD zbierają podpisy pod propozycją przeprowadzenia referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Obliczyliście, ile może ono kosztować?

  - Przyznam szczerze, że nie mam w tej sprawie wiedzy. Referendum nie musi jednak dotyczyć tylko tej konkretnej sprawy - możemy w nim też zapytać o opinię na temat np. zapłodnienia in vitro. Czy ma być refundowane przez państwo, czy też nie. Konstytucja określa referendum, jako jedną z najważniejszych możliwości współrządzenia. Patrzyłbym nie na koszty, ale wagę problemu.

  - Ekonomiści w tym, że będziemy dłużej pracować, widzą same plusy dla gospodarki. Nie zgadza się pan z takimi argumentami?

  - Pojawiają się różne opinie różnych ekspertów. W takich przypadkach zawsze mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch poglądów: pierwszym - liberalnym, w którym ważniejszy od człowieka jest rynek oraz drugim - lewicowym, według którego rynek ma być podporządkowany ludziom. Krótszy czas pracy to według nas jedno z ważnych osiągnięć cywilizacyjnych i nie powinniśmy z niego rezygnować tak łatwo.
  - Pana zdaniem reforma powinna jednakowo traktować wszystkie grupy, bez względu na wykonywany zawód?

  - Moim zdaniem to niesprawiedliwe. Nie wyobrażam sobie na przykład 67-letniej pielęgniarki, która próbuje pobrać mi krew. Ten problem dotyczy szeregu innych zawodów. Może inaczej podeszlibyśmy do proponowanych przez PO zmian, gdyby ustawa ulgowo traktowała niektóre zawody - tak niestety nie jest. Stąd nasza akcja zbierania podpisów.

  - Ile już zebraliście?

  - 12 tysięcy na Podkarpaciu a planujemy zebrać około 40 tysięcy. Żeby jednak udało przeprowadzić referendum potrzeba 500 tysięcy podpisów. Nie tylko zbieramy podpisy, ale też wychodzimy z własną propozycją. Dajemy ludziom wolną rękę. Chcemy, żeby mężczyźni, którzy przepracowali 40 lat i kobiety, które mają przepracowanych lat 35, mogli decydować czy chcą przejść na emeryturę.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo