Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Komendant policji: w poprawczaku nikt nie siedzi w nagrodę

  Komendant policji: w poprawczaku nikt nie siedzi w nagrodę

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Komendant policji: w poprawczaku nikt nie siedzi w nagrodę

  ©archiwum policji

  Rozmowa z nadinspektorem Józefem Gdańskim, podkarpackim komendantem wojewódzkim policji
  Komendant policji: w poprawczaku nikt nie siedzi w nagrodę

  ©archiwum policji

  - Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować część ośrodków dla młodocianych przestępców. Wśród nich jest schronisko w Łańcucie. To dobra decyzja?

  - Z mojego punktu widzenia zła. Dla policji każda decyzja wiążąca się z likwidacją ośrodków odosobnienia dla przestępców to spory kłopot. Jeżeli rzeczywiście młodzież zamiast do Łańcuta będzie trafiać do województwa świętokrzyskiego, więcej czasu spędzimy na dalekich i kosztownych konwojach. To niepotrzebne zamieszanie i dodatkowe wydatki związane m.in. z większymi kosztami transportu.

  - Może takie ośrodki są po prostu coraz mniej potrzebne?

  - Tak na pewno nie jest. Wystarczy spojrzeć na statystyki, żeby się o tym przekonać. W ubiegłym roku zanotowaliśmy więcej przestępstw z udziałem nieletnich niż rok wcześniej. Było ich 2045. Co ciekawe, ich sprawców jest 1668. Oznacza to, że niektórzy mają na sumieniu po kilka wybryków.

  Chociaż liczba spora, trzeba pamiętać, że wiele osób nie zgłasza ich na policję. Dlatego nie wszystkie kradzieże, pobicia i włamania są wyjaśniane przez nas. Historia uczy, że przestępstwa wśród młodzieży były, są i będą. Dlatego takie ośrodki muszą istnieć. Nie zawsze wystarcza wychowanie nieletnich w szkole i w domu.

  - Z jakimi młodocianymi przestępcami mamy do czynienia?

  - W Łańcucie przebywają zarówno złodzieje, sprawcy rozbojów, jak i mordercy i gwałciciele. Tylko w ubiegłym roku młodociani dopuścili się na Podkarpaciu aż ośmiu gwałtów. Najczęściej to jednak przestępstwa przeciwko mieniu. Karze się za nich każdego, kto ma więcej niż 13 lat.

  Co ciekawe, delikwenci w wieku 13 lat też się zdarzają. Zazwyczaj chcą w ten sposób zaimponować starszym kolegom. Mówiąc krótko, w takim ośrodku nikt nie siedzi w nagrodę.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo