Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  Sytuacja podkarpackich firm poprawia się

  Sytuacja podkarpackich firm poprawia się

  Rozmawiała Małgorzata Motor

  Nowiny

  Nowiny

  Sytuacja podkarpackich firm poprawia się
  Rozmowa z Tomaszem Starzykiem z D&B Poland w Warszawie.
  Sytuacja podkarpackich firm poprawia się
  - Przyjrzeliście się kondycji finansowej polskich firm. Jak wypadamy na tle innych województw?

  - Pod koniec ubiegłego roku ponad połowa firm znajdowała się w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. W porównaniu do 2010 roku swoją sytuację poprawiła 3,1 proc. przedsiębiorstw. Największą jednak poprawę odnotowały mikrofirmy - zatrudniające do 9 pracowników. To cieszy szczególnie, gdyż one stanowią koło zamachowe gospodarki. Najbardziej poprawiła się sytuacja w handlu detalicznym. W najlepszej kondycji są firmy z Opolskiego, jednak najszybciej swoją sytuację poprawiły firmy z Podlasia i z województwa podkarpackiego.

  - Jak to możliwe?

  - Sukces gospodarczy zawdzięczamy wysokiemu popytowi wewnętrznemu. Innymi słowy, kupujemy dużo, a brak uzależnienia polskiej gospodarki od wymiany handlowej pogrążonych w recesji gospodarek europejskich sprawia, że nasz kraj utrzymuje dodatni wzrost gospodarczy. Znajduje to swoje potwierdzenie w raporcie ryzyka branżowego. Najbardziej dynamicznie swoją kondycję finansową poprawiały firmy z sektora handlu detalicznego.

  - Czyli nie ma załamania na rynku?

  - Spory wzrost odnotowaliśmy w obrotach domów towarowych i galerii handlowych. Polacy chętnie w nich kupują, co przekłada się na zyski i zwiększenie obrotów. Warto zauważyć, że sytuację finansową poprawiają także sklepy z artykułami budowlanymi i ogrodniczymi, spożywczymi, meblami. Dane z raportu pokazują, że w ostatnich dwunastu miesiącach zmieniła się na plus też sytuacja w branży budowlanej. Choć nie oznacza to, że sektor budowlany wychodzi z kryzysu.

  - Ale nie tylko nasza chęć do zakupów wpłynęła na lepszą sytuację firm?

  - Oczywiście, że nie. Największą poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstw odnotowaliśmy w województwach wschodnich. O 19 proc. swoją sytuację finansową poprawiły firmy z Podlasia i Podkarpacia. O 18 proc. z Lubelszczyzny. Dla porównania - z łódzkiego - 12 proc. Poprawy sytuacji wschodnich województw należy upatrywać w dotacjach unijnych przekazanych przedsiębiorcom działających właśnie w tych rejonach.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo