Prywatny detektyw: policjanci często są bezradni

Prywatny detektyw: policjanci często są bezradni

mmazur

Nowiny

Nowiny

Prywatny detektyw: policjanci często są bezradni

©Fot. archiwum

Rozmowa z Józefem Przybosiem, prywatnym detektywem z Rzeszowa.
Prywatny detektyw: policjanci często są bezradni

©Fot. archiwum

- Co pan sądzi o pomyśle ministerstwa spraw wewnętrznych, aby prywatni detektywi za pieniądze tropili przestępców poszukiwanych listami gończymi?

- To bardzo dobry pomysł. Uprawnienia licencjonowanych detektywów powinny być rozszerzane. Ułatwi to ściganie przestępców, czyli poprawi stan bezpieczeństwa w kraju. Myślę, że skoro z pomysłem, wyszło MSWiA, to oznacza, że policja nie za bardzo radzi sobie z ich poszukiwaniem.


- Policjanci zatrzymują tylko co czwartego przestępcę ściganego listem gończym. Jak pan sądzi, dlaczego tak mało?

- Z własnego doświadczenia wiem, że policjanci często są bezradni w poszukiwaniu przestępców. Nie mają na to ani chęci, ani odpowiedniego sprzętu, ani czasu - bo zamiast działać - siedzą w biurach i wypełniają stosy dokumentów.

- Obrońcy praw człowieka podnoszą jednak argument, że dopuszczenie do ścigania bandytów nieodpowiednio wyszkolonych detektywów, może skończyć się tragedią.

- Ja też uważam, że ściganie bandytów nie jest zajęciem dla amatorów łatwego zysku. Tylko dla profesjonalistów, a takimi z reguły są licencjonowani detektywi.

- Czy łatwo jest zdobyć licencję detektywa?

- Bardzo ciężko, bo egzamin jest trudny. Zdarzało się na Podkarpaciu, że przez kilka lat nie przeszedł go żaden z kandydatów. Efekt jest taki, że licencję detektywa ma w naszym regionie zaledwie pięć osób.

- Czy detektywom - amatorom, grozi kara za pracę bez licencji.

- Tak. Grozi im za to nawet trzy lata więzienia. Dlatego nie obawiam się, że pseudodetektywi zaczęliby nagminnie tropić przestępców dla pieniędzy.Komentarze

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo