Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać jadalne grzyby? Radzi grzyboznawca Artur Zamorski [WIDEO]

Beata Terczyńska
Grzyboznawca Artur Zamorski.
Grzyboznawca Artur Zamorski. Bartosz Frydrych
Rozmowa z Arturem Zamorskim, grzyboznawcą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

- W wojewódzkim sanepidzie do środy można oglądać wystawę poświęconą grzybom.

- Co roku organizujemy dla pracowników powiatowych stacji kurs przypominający, które grzyby są jadalne, a które trujące. Aby mieli większą wiedzę do identyfikacji, kiedy z taką prośbą zgłoszą się do nich mieszkańcy. To się wiąże z dużą odpowiedzialnością, więc dotąd nie wszyscy chętnie to robili. Po ostatnim szkoleniu nie ma możliwości, by powiatowe stacje nie miały zorganizowanych punktów i dyżurów odnośnie identyfikacji grzybów w sezonie wysypu. Nasza wystawa grzybów zebranych ostatnio w podkarpackich lasach jest otwarta. Zapraszamy. Będę dyżurował w środę. Mamy też umówione dzieci ze szkół. Pokażemy im, jak i jakie powinno się zbierać grzyby, a których unikać.

- U nas jedynym śmiertelnie trującym jest muchomor zielonkawy, nazywany sromotnikowym?

- Niestety, jest ich więcej: muchomor wiosenny czy piestrzenica kasztanowata (pojawiająca się wiosną), często mylona ze smardzem.

- Często ludzie na łąkach, pod lasem zbierają pieczarki. O czym powinni pamiętać, by nie pomylić ich z trującymi grzybami?

- Bardzo łatwo pomylić pieczarkę z muchomorem wiosennym, ale tak naprawdę tylko kiedy jeszcze nie wykształciły się u niej blaszki. Na tyle, że są jeszcze białe, tak jak u muchomora. Młody muchomor wiosenny i bardzo młoda pieczarka będą więc wyglądały niemalże identycznie. Rozróżnienie graniczy z cudem. Dopiero gdy pieczarka się rozwinie, widać, że kolor blaszek zmienia się na różowy, ciemnoróżowy, czerwony, potem brązowy, ciemnobrązowy, nawet do czarnego. Blaszki muchomora pozostają zaś białe.

Przeczytaj również: Kiedy grzyby służą zdrowiu?

- Sporo osób ma problemy z kanią?

- Czubajka kania jest grzybem charakterystycznym, niemniej jednak „wyobraźnia” ludzi jest tak bogata, że potrafią ją pomylić z muchomorem sromotnikowym czy wiosennym. Trzeba zapamiętać, że główne cechy identyfikacyjne kani znajdują się w trzonku. U kani jest on zawsze rurką, u muchomora - pełny. Pierścień zawsze jest przesuwny, u muchomora przytwierdzony do trzonka. Bulwa na końcu grzyba w przypadku muchomora jest zawsze w pochwie, u kani - nie. Pamiętając o tym, trudno o pomyłkę.

- Czy borowika szlachetnego też możemy pomylić z innym grzybem niejadalnym?

- Jest jeden grzyb, który ma rurki pod kapeluszem i jest śmiertelnie trujący. To borowik szatański (rurki w kolorze czerwonym), którego nie pamiętam, żeby ktoś znalazł w Polsce za mojego życia. Aczkolwiek można znaleźć na forach informacje, że ktoś znalazł tego grzyba, ale nie udokumentował tego. Nie ma więc dowodów.

Powiedzenie, że zbierając grzyby rurkowe, mamy mniejsze prawdopodobieństwo zatrucia śmiertelnego, jest prawdziwe, co jednak nie znaczy, że wśród rurkowych nie ma grzybów trujących, lekko trujących lub po prostu niejadalnych.

- Kurka ma niejadalnego „bliźniaka"?

- Kurka jest też grzybem tak charakterystycznym co do wielkości, kształtu, że praktycznie pomylenie jej z jakimkolwiek grzybem - z wyjątkiem może lisówki pomarańczowej, która jest raczej niejadalna niż trująca - jest minimalne. W przypadku podgrzybków też jest trudno o pomyłkę. Podobnie z maślakami.

- Sanepid zbiera informacje o zatruciach grzybami?

- Owszem. Zatruć w tym i w poprzednim roku nie było. Tylko niestrawności żołądkowe.

- Jak Pan reaguje na tzw. mądrości ludowe, głoszące np., że jak grzyb nie piecze w język, to jest jadalny?

- Kiedyś słyszałem, że jeśli włożymy do zupy czy innej potrawy grzybowej srebrną łyżeczkę i ta nie ściemnieje, to można być spokojnym. Nic podobnego! Muchomor takich zmian nie robi. Ciemnienie cebuli to kolejny mit, a już na pewno nieskuteczną metodą jest kosztowanie grzyba i ocenianie, że jeśli gorzki, to niejadalny. Muchomor sromotnikowy podobno jest całkiem smaczny.

Wystawa w sanepidzie

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę grzybów, która odbędzie się w dniach 26-28 października w świetlicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16.

Na wystawie znajdą się grzyby surowe dzikorosnące sklasyfikowane przez pracowników Inspekcji Sanitarnej. Wystawa przeznaczona jestdla wszystkich zainteresowanych osób.

Wystawa jest czynna:

  • We wtorek 27.09 w godzinach 7:30 – 15:00
  • W środę 28.09 w godzinach 7:30 – 14:00

W środę na wystawie obecny będzie nasz rozmówca, grzyboznawca Artur Zamorski.

Szczegółowe informację pod numerem telefonu 17 852 21 11 wew. 343

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24