Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wylewasz zużyty olej do zlewu lub toalety? Szkodzisz sobie i innym. Nie wiesz gdzie wyrzucić kłopotliwe odpady? Sprawdź

Akcja specjalna Drzewko za surowce wtórne
Segregacja śmieci, chociaż niezwykle ważna, potrafi nieraz sprawić wiele kłopotu. Nie tylko w związku z koniecznością zmieszczenia w mieszkaniu 5 pojemników na różne odpady. Kolejny problem zaczyna się, kiedy nie do końca wiadomo, co zrobić z produktami kłopotliwymi. Co zrobić z przesmażonym olejem, resztkami farb albo żwirkiem z kuwety? Warto pamiętać, że zasady segregacji mogą się różnić w poszczególnych gminach. Gdzie więc wyrzucać produkty, kiedy nie jesteśmy pewni, co z nimi zrobić?

Spis treści

– Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to:

  • metale,
  • tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • opakowania szklane
  • i odpady biodegradowalne.

Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia – podaje strona Nasze Śmieci.

Dbałość o środowisko to nasza wspólna misja. Wszyscy staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie i w zgodzie z naturą. Z nami to proste – akcja „Drzewko za surowce wtórne” nie tylko pomoże Wam pozbyć się niechcianej makulatury i zepsutego sprzętu. Między innymi za 5 kg makulatury otrzymasz prezent od Lasów Państwowych, których misją jest sprawić, aby w Polsce lasów wciąż przybywało. Weź udział w akcji i przygarnij drzewko od Lasów Państwowych.

>>> "Drzewko za surowce wtórne" już w sobotę, 22 kwietnia. KLIKNIJ i dowiedz się więcej. <<<

______________

PARTNER STRATEGICZNY:

Nadleśnictwo Tuszyma gospodaruje lasami w północno-zachodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, położnymi na obszarze Puszczy Sandomierskiej. Na terenie administracyjnym Nadleśnictwa zamieszkuje blisko 200 tys. osób, co niewątpliwie ma duży wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej.

Gdzie wyrzucić te odpady? Co zrobić, kiedy nie wiemy, jak segregować?

Jeśli mamy kłopot z przydzieleniem konkretnego przedmiotu do odpowiedniej sekcji przy
karton-po-mleku-zuzyte-baterie-czy-przeterminowane-leki-segregacja-smieci-nadal-sprawia-klopot-podpowiadamy-jak/ar/c8-16534323" title="segregowaniu śmieci">segregowaniu śmieci są dwa miejsca, które warto odwiedzić, zadzwonić, sprawdzić online.

Urząd gminy/Urząd miasta – w związku z tym, że zasady segregacji mogą się nieco różnić w zależności od regionu, w przypadku kłopotliwych odpadów warto sprawdzić stronę urzędu gminy, odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Powinna znaleźć się tam zakładka z informacjami dotyczącymi odpadów. Jeśli informacji o interesującym nas przedmiocie nie znajdziemy na stronie, warto do urzędu zadzwonić i dopytać o szczegóły. To ważne również dlatego, że za nieprawidłowe segregowanie śmieci grozi kara w postaci mandatu, nawet do 500 zł.

PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, to specjalne miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawić odpady komunalne, które nie nadają się do wyrzucenia do jednej z pięciu podstawowych sekcji. Do PSZOK-u oddamy, m.in.:

  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
  • odpady zielone,
  • zużyte opony,
  • elektrośmieci,
  • przeterminowane leki i chemikalia.

Rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o odpłatnym przyjmowaniu przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych odpadów z działalności rolniczej niestanowiących odpadów komunalnych – podkreśla portal Nasze Śmieci.

Co zrobić z kłopotliwymi odpadami?

Wiele odpadów nie nadaje się do segregacji i nie może trafić do żadnego z koszy na śmieci, dlatego warto odkładać kłopotliwe produkty na bok i raz na jakiś czas odwiedzić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zajmie się nie tylko farbami czy klejem, ale też gruzem, odpadami wielkogabarytowymi czy pozostałościami poremontowymi. W niektórych miejscowościach raz na jakiś czas organizowane są również zbiórki tego typu odpadów i wystarczy wówczas wynieść je przed dom lub pod osiedlowe kosze na odpady w wyznaczonym do tego dniu.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24