Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygląd skóry zależy od diety

Ula Sobol
- Wygląd skóry w dużym stopniu zależy, od tego czy ma ona wystarczającą ilość wody - a więc około 10-15 procent w swym składzie - mówi Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego „NutriPoint”
- Wygląd skóry w dużym stopniu zależy, od tego czy ma ona wystarczającą ilość wody - a więc około 10-15 procent w swym składzie - mówi Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego „NutriPoint” Krzysztof Kapica
- Aby idealnie odżywić skórę powinniśmy zadbać o nią kompleksowo: zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz - radzi Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego „NutriPoint” w Rzeszowie


Poprzez właściwe odżywianie można poprawić stan skóry?

Stan skóry, czyli jej gładkość, szczelność i świeży wygląd zależą głównie od tego, czy otrzymuje ona z krwiobieguu niezbędne substancje odżywcze. Substancje energetyczne, budulcowe (aminokwasy), witaminy i biopierwiastki to składniki, które nieustanie są przetwarzane. Od ich metabolizmu zależy struktura skóry i zdolność do jej regeneracji. Niedobór tych składników może znacząco odbić się na jej kondycji. Ponadto wygląd skóry w dużym stopniu zależy, od tego czy ma wystarczającą ilość wody - a więc ok. 10-15 procent w swym składzie . Wszystkie składniki warunkujące zdrowie skóry, włosów i paznokci najlepiej przyswajają się z pożywienia. Zatem właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem, by nasz wygląd był zdrowy i promienny.

Jak odżywiać skórę twarzy?

Aby idealnie odżywić skórę powinniśmy zadbać o nią kompleksowo: zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Zewnętrzna pielęgnacja powinna polegać na odpowiednim doborze i stosowaniu kosmetyków, by odżywić i nawilżyć powierzchniowe warstwy skóry. Wewnętrzna natomiast, na właściwym komponowaniu jadłospisu, by metabolizm warstw wewnętrznych przebiegał prawidło, a procesy regeneracji bez zakłóceń.

Czy witaminy i związki mineralne korzystnie wpływają na dobrą kondycję skóry?

Nie tylko wpływają na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, ale pełnią funkcje regulacyjne w organizmie, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególne znaczenie posiadają witaminy antyutleniające: witamina A, C, E. Witaminy te chronią organizm przed wolnymi rodnikami, co spowalnia procesy starzenia komórek. Witamina A w połączeniu z minerałami: cynkiem i krzemem zapobiega wysuszeniu skóry, utrzymuje odpowiednie nawilżenie w głębszych warstwach naskórka. Natomiast witamina E korzystnie wpływa na ukrwienie skóry głowy, powodując lepsze odżywienie mieszków włosowych.

A gdzie je znajdziemy?

Witaminy A oraz E znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego: ryby, drób, jaja, mleko, sery, a także w marchwi, brokułach, szpinaku, warzywach liściastych, natce pietruszki, olejach roślinnych oraz orzechach. Kolejnym istotnym antyoksydantem jest witamina C, jej odpowiedni poziom w organizmie nie tylko opóźnia procesy starzenia komórek, ale uszczelnia naczynia krwionośne, co zapobiega powstaniu tzw. pajączków i rozjaśnia skórę. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę w owoce cytrusowe, ciemnozielone warzywa, pomidory, paprykę i warzywa kapustne.

Mówimy o kondycji skóry, a jak zadbać o kondycję włosów?

Witaminy z grupy B, a w szczególności biotyna i witamina B 6 korzystnie wpływają na kondycję włosów, a nawet spowalniają proces ich siwienia, ponieważ odgrywają istotną rolę w produkcji barwnika skóry i włosów - melaminy. Do produktów bogatych w witaminy z grupy B należą: razowe pieczywo, płatki i otręby owsiane, orzechy, banany, warzywa: pomidory, kalafior, czy ziemniaki.

Na włosy wpływ mają też związki mineralne...

Związki mineralne oddziałują korzystnie szczególnie na włosy i paznokcie. Odpowiednia podaż minerałów w diecie zapobiega łamaniu włosów i rozdwajaniu paznokci. Dlatego oprócz odżywek do włosów czy paznokci warto wzbogacić swoją dietę w ryby, warzywa strączkowe, kiełki oraz cebulę i czosnek, które zawierają duże ilości krzemu i cynku, stymulującej wzrost tkanki łącznej włosów i paznokci.

Należy również pamiętać o wypijaniu jak największej ilości płynów.

Tak, gdyż wypłukują one z organizmu szkodliwe toksyny. Minimum to około 1,5 litra na dobę, jednakże zapotrzebowanie zwiększa się w cieplejsze dni oraz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Co zyskamy dzięki odpowiedniemu nawodnieniu?

Nie tylko będziemy systematycznie oczyszczać nasze ciało, ale i pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii.

Co zatem pić?

Wybierajmy przede wszystkim wodę oraz herbaty: zielone, owocowe, ziołowe. Jeśli pijemy soki owocowe i warzywne- to najlepiej niedosładzane i nieprzetworzone. Dzięki optymalnej podaży płynów można szybko i zdrowo poprawić przemianę materii i wysmuklić ciało. Zminimalizują się obrzęki, poprawi się wygląd skóry na skutek usunięcia toksyn z organizmu.

A z czego powinniśmy zrezygnować?

Na pewno trzeba zrezygnować, bądź przynajmniej ograniczyć, napoje zawierające duże dawki kofeiny m.in. kawę, napoje energetyzujące oraz czarne, mocne herbaty, gdyż mają działanie odwadniające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24