Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Wiązownicy: mamy tanie działki, zamieszkajcie u nas

Norbert Ziętal
Sprzedaż działki z bonifikatą to zachęta dla młodych ludzi na zamieszkanie w naszej gminie - mówi Marian Ryznar, wójt Wiązownicy
Sprzedaż działki z bonifikatą to zachęta dla młodych ludzi na zamieszkanie w naszej gminie - mówi Marian Ryznar, wójt Wiązownicy Norbert Ziętal
Za zaledwie 20 proc. wartości będzie można wykupić na wieczyste użytkowanie kilkunastoarową działkę w gm. Wiązownica, kilkanaście kilometrów od Jarosławia. Na jakich warunkach?

Sprzedaż parceli z bonifikatą to pomysł wójta Wiązownicy Mariana Ryznara, który poparli radni. Cel: zatrzymać ludzi w gminie, zwłaszcza młodych i zdobyć nowych mieszkańców.

- Sporo osób wyjeżdża od nas za granicę, do większych miast. Wioski i miasteczka się wyludniają. Myślimy przyszłościowo, chcemy w jakiś sposób związać ludzi z naszą gminą. A własny dom chyba najlepiej się do tego nadaje - mówi wójt Marian Ryznar.

Na przetarg zostanie wystawionych 35 działek. W Wiązownicy, Zapałowie, Wólce Zapałowskiej i Mołodyczu. Będą miały 10 do 12 arów. Wieczyste użytkowanie będzie można uzyskać za 20 proc. wartości działki. Do tego dojdzie roczna opłata w wysokości ok. 200 złotych. Dzierżawca będzie miał prawo pierwokupu działki w przyszłości.

Inwestujemy w mieszkańców

- Zakładamy, że jest młode małżeństwo, zarabiają stosunkowo niewiele, na utrzymaniu mają dzieci. Nie stać ich na kupno działki i budowę domu. Mieszkają kątem u rodziców lub teściów. Często kupują dobry samochód, który po kilku latach znacznie traci na wartości. Jeśli zainwestują te pieniądze w działkę i dom, sytuacja będzie inna. Wybudowanie domu w stanie surowym otwartym, często może kosztować mniej niż rzeczywista wartość działki, którą dostaną w dzierżawę - twierdzi wójt Ryznar.

Średnia, rynkowa cena jednego ara działki budowlanej w gminie Wiązownica wynosi 3 tys. złotych. Wieczyste użytkowanie jest honorowane przez banki przy udzieleniu kredytu na dom. Taka forma jest wygodna również dla gminy. W razie nie spełnienia warunków przez dzierżawcę, łatwo będzie można wypowiedzieć umowę.

Jeżeli pomysł wypali, pula działek z dużą bonifikatą zwiększy się. Gmina Wiązownica zajmuje 2200 hektarów. Ok. 800 ha to lasy, sporo jest gruntów rolnych, ale wystarczająco dużo terenów na działki budowlane.

Opłaciło się obniżyć podatki

To nie pierwsze nowatorskie rozwiązanie w gm. Wiązownica. Siedem lat temu radykalnie obniżono podatki. Samorządowcy uznali, że niższe podatki zapewnią wyższe wpływy do kasy gminy. Nie mylili się.

- Na początku było ciężko. Przez trzy, cztery lata wpływy do budżetu malały. Potem to się zmieniło. Teraz wpływy są większe niż przed obniżką podatków - wyjaśnia wójt.

Efekt? Z sąsiednich gmin przeniosło się do Wiązownicy kilka firm. Znacznie poprawiła się ściągalność podatków. Praktycznie nie ma umorzeń powyżej 500 złotych. Spadła ilość wniosków o nie, tylko w przypadkach jakiś nieszczęść. Dawniej dwóch gminnych urzędników zajmowało się tylko umorzeniami, dzisiaj jest to dodatkowe zajęcie dla osoby odpowiedzialnej za podatek VAT.

W gminie osoby fizyczne nie płacą podatków za garaż, za budynki mieszkalne o powierzchni poniżej 350 metrów kw., nie ma opłat za psy. Znacznie zostały obniżone należności za wodę i ścieki.

- Zawsze jest wybór. Czy gmina ma zarabiać na swoich mieszkańcach czy im pomagać. Wolimy to drugie - mówi wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24