Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko zredukowało zamówienia, fabryki zwalniają ludzi

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
- Firmy obronne zamierzają w najbliższych miesiącach zwolnić nawet 5 tys. osób – alarmuje piątkowa "Rzeczpospolita" , w artykule „Fabryki broni tną zatrudnienie”

Według „Rzepy” wojskowych zamówień jest tak mało, że redukcje to sposób, by się utrzymać na powierzchni. Podaje też kilka przykładów:

Czołgowe Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy już wręczyły 400 wypowiedzeń. Z tej śląskiej grupy pancernej, liczącej 2,8 tys. zatrudnionych, w tym roku będzie musiało odejść w sumie 800 osób.

Kłopoty fabryk z naszego regionu

Prawie 300 osób zwalnia WSK Rzeszów, lotnicza spółka należąca do amerykańskiej korporacji UTC. Zupełnie zwija się silnikowy zakład PZL Wola w Warszawie – odprawiono ponad 300 ludzi. Zwolnienia liczone w setkach pracowników planują warszawski radarowy Radwar, Stocznia Marynarki Wojennej, Huta Stalowa Wola.

Były protesty

Jak informowaliśmy kilkakrotnie na „Strefie Biznesu”, zwolnienia w HSW doprowadziły do ostrych protestów zdeterminowanych pracowników. Taka postawa robotników ze Stalowej Woli w pewnym stopniu wpłynęła na przyjęcie programu ratunkowego dla zwalnianych pracowników, zagrożonych zakładów HSW i miasta.

5 tys. osób do zwolnienia

Według „Rz” pozostałe firmy branży obronnej i instytuty naukowo-badawcze w kraju tną regularnie zatrudnienie, ale bez rozgłosu, po kilkadziesiąt osób – mówi Małgorzata Kucab z NSZZ Pracowników Wojska.

Dziennik „Rz” powołuje się także na Pawła Sorokę z Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które analizuje sytuację w przemyśle obronnym. P. Sroka wyliczył, że już planowane zwolnienia w branży zbrojeniowej sięgną w najbliższych miesiącach niemal 5 tys. osób na ok. 46 tys. pracowników firm obronnych i związanych z nimi kooperantów.

Poważne kłopoty Dezametu

W artykule pominięto inne fabryki naszego regionu, które sporo straciły na zmniejszeniu przez MON zamówień na sprzęt i amunicję. Wprawdzie PZL Mielec nie musiała z tego powodu zwalniać pracowników, ale nie można tego powiedzieć o Zakładach Metalowych Dezamet SA, które wchodzą w skład w Grupy Kapitałowej PHZ BUMAR. Jednak nawet przynależność do grupy kapitałowej nie uchroniło Nowej Dęby przed poważnymi kłopotami i koniecznością zwolnień i ograniczenia czasu pracy.

W GK BUMAR zgrupowano główne spółki polskiej branży zbrojeniowej, produkujące sprzęt, broń i amunicję na potrzeby obronności kraju.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24