MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojowie stoczą bój o gród w "Karpackiej Troi"

Ewa Gorczyca
Dzięki imprezom plenerowm, organizowanym w skansenie Karpacka Troja zwiedzający mogą przekonać się, jak wyglądało życie ludów, które żyły tutaj w pradziejach
Dzięki imprezom plenerowm, organizowanym w skansenie Karpacka Troja zwiedzający mogą przekonać się, jak wyglądało życie ludów, które żyły tutaj w pradziejach Tomasz Jefimow
W naturalnej scenerii będzie można zobaczyć jak żyli nasi przodkowie w różnych epokach. Do Trzcinicy przybyło kilkuset rekonstruktorów, specjalizujących się w tego typu pokazach.

Będzie to już II edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza".

Pierwsza, zorganizowana w czerwcu ub.r. z okazji otwarcia skansenu w Trzcinicy, zgromadziła w ciągu 3 dni blisko 10 tys. widzów. Okazała się świetną promocją skansenu.

- Od tego czasu odwiedziło nas już ponad 65 tysięcy turystów - podkreśla Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego oddziałem jest skansen w Trzcinicy.

Zamierzeniem jest, aby impreza na stałe zagościła w kalendarzu podobnych wydarzeń organizowanych w Polsce.

- W tym roku udało się na nią ściągnąć około 50 rzemieślników specjalizujących się w odtwórstwie trzech epok: kamienia, brązu oraz wczesnego średniowiecza - mówi Szymon Kalicki ze skansenu w Trzcinicy. - Oprócz tego na Festiwalu wystąpi blisko 250 wojów wczesnośredniowiecznych z kilkunastu polskich drużyn.

Festiwal rozpocznie piątkowy przemarsz wojów po grodzisku. Akcja imprezy toczyć się będzie w zrekonstruowanej wiosce słowiańskiej i w obozie na Placu Festiwalowym. Będzie można przyjrzeć się produkcji narzędzi krzemiennych, poznać znaczenie tatuaży i zgłębić wierzenia sprzed kilku, a nawet kilkunastu tysięcy lat.

- W chatach z epoki brązu spotkamy rekonstruktorów prezentujących trudy życia codziennego ludności kultury Otomani-Füzesabony w osadzie trzcinickiej ponad 3 tys. lat temu - opowiada Kalicki. - Jednocześnie odbywać się będzie produkcja dziegciu - środka dziś rzadko spotkanego, lecz przed wiekami powszechnie stosowanego zarówno jako lek w chorobach skóry, ale też jako substancji do uszczelniania beczek i osadzania grotów strzał.

Będzie można nie tylko oglądać, ale i aktywnie włączyć się w życie grodu. Zaplanowano m.in. warsztaty krzemieniarskie i pokazy odlewania brązu metodami sprzed 4 tys. lat.

Wieki średnie reprezentować będą liczni rzemieślnicy. Będzie można m.in. skorzystać z wyrobów oferowanych przez płatnerza-kowala wyrabiającego hełmy i inne elementy uzbrojenia czy rzemieślnika zajmującego się wyrobem łuków. - Na specjalnie przygotowanych kramach zostaną zaprezentowane stroje, ale również zajęcia związane z codziennym życiem w tamtej epoce. - Będzie kręcenie powrozów, wyrób i farbowanie tkanin, warzenie soli, produkcja miodu, lepienie ręczne naczyń oraz wykonywanie przedmiotów z poroża - wylicza Kalicki.

Panie z pewnością zainteresuje biżuteria (zwłaszcza z bursztynu) i inne ozdoby. Nieodzownym elementem każdego festynu archeologicznego są turnieje i starcia zbrojnych. Nie zabraknie ich także podczas imprezy w "Karpackiej Troi".

W sobotę odbędą się eliminacje do turnieju bojowego wojów oraz łuczniczego (finały w niedzielę po południu). Także w niedzielę rozegrany zostanie turniej rzutu oszczepem. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja bitwy o panowanie nad grodem.

Przewidziano też pokazy, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Wydarzeniu będzie towarzyszyć będzie muzyka
w wykonaniu zespołów Tryzna, Pospolite Ruszenie i Trzcinicoki.

Szczegółowy program na www.strefaimprez.pl/jaslo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24