Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna PiS-u z wiatrakami

Norbert Ziętal
- Po kilkunastu latach znikną wszystkie miejsca pracy związane z energetyką wiatrową - ostrzega prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej Wojciech Cetnarski. Nz. farma pod Przemyślem
- Po kilkunastu latach znikną wszystkie miejsca pracy związane z energetyką wiatrową - ostrzega prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej Wojciech Cetnarski. Nz. farma pod Przemyślem Fot. norbert ziętal
Według projektu PiS-u, farmy wiatrowe mają być kontrolowane przez nadzór budowlany. Przeciwnicy nowych rozwiązań twierdzą, że zablokują one rozwój energetyki wiatrowej.

„W nadchodzącym tygodniu o wiatrakach będzie głośno” - na swoim profilu w portalu Facebook w niedzielę zapowiedział Bogdan Rzońca, poseł PiS-u z Jasła, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Rzońca jest w klubie PiS odpowiedzialny za projekt nowej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zawiera ona szereg zmian, które mają uregulować energetykę wiatrową w Polsce. Zdaniem inicjatorów, nowe zapisy w ustawie mają znacznie lepiej chronić mieszkańców. M.in. poprzez większy niż obecnie nadzór budowlany.

- Nowe przepisy będą regulowały odległość, przy której będzie można budować farmy wiatrowe, w stosunku do domów lub obiektów chronionych przyrodniczo. Farmy wiatrowe muszą być objęte nadzorem budowlanym. Do tej pory było tak, że tylko fundament i stojak były obiektami budowlanymi. A po zmianach farma wiatrowa albo pojedynczy wiatrak będzie objęty nadzorem budowlanym. Po to, aby nie było dziwnych sytuacji, gdy np. w przypadku oderwania się śmigła nadzór budowlany nie może ingerować - mówi Rzońca.

W telewizyjnej wypowiedzi twierdził, że „znaczna część farm wybudowana jest na dziko, w miejscu, w którym szkodzą zdrowiu i majątkowi”.

Zdaniem zwolenników energii wiatrowej, nowe przepisy spowodują zablokowanie rozwoju tego sektora, a w perspektywie kilkunastu lat - wręcz likwidację obecnych farm wiatrowych i - co tym idzie - kilku tysięcy miejsc pracy. Krytykowana jest zwłaszcza proponowana minimalna odległość wiatraka od domu. Ma wynieść dziesięciokrotność wysokości wiatraka.

„Tak restrykcyjne normy nie obowiązują w żadnym kraju UE” - twierdzą przeciwnicy nowych przepisów. W Polsce nie ma takich miejsc, w których odległość pomiędzy domami wynosiłaby 4 km, a jednocześnie były warunki do przyłączenia do sieci.

- Świat widzi przyszłość w czystych, odnawialnych źródłach energii. Dla Polski to szansa na zwiększenie innowacyjności, poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a także nowe miejsca pracy. Jak PiS może tego nie dostrzegać? - dziwi się Mieczysław Kasprzak, poseł PSL-u z Jarosławia.

Czeka nas droższy prąd

List otwarty w sprawie poselskiego projektu ustawy „O inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych” do premiera, marszałka Sejmu RP oraz posłów napisali przedstawiciele firm związanych z energetyką wiatrową.

„Polska zobowiązała się, że do 2020 r. 19,13 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej będzie pochodziło z OZE - odnawialnych źródeł energii [m.in. wiatraków - przyp. NZ]. Niezrealizowanie tego obowiązku będzie oznaczało konieczność zapłacenia za tzw. transfery statystyczne energii odnawialnej z krajów, które będą mieć nad- wyżkę. Nawet przy dotychczasowej dynamice wzrostu mocy OZE cel ten nie zostanie zrealizowany, a szacowana luka wyniesie ok. 17 TWh, co będzie kosztowało Polskę co najmniej 7,5 mld złotych [...]. Dotychczasowe inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce wyniosły blisko 32 mld złotych”.
Pod listem widnieją podpisy 283 podmiotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24