MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza rekrutacja na studia. Podkarpackie uczelnie proponują sprawdzone, ale też nowe kierunki

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Uniwersytet Rzeszowski już 29 maja rozpoczyna rekrutację na studia. W ofercie ma aż 9 nowości, w tym malarstwo. Politechnika Rzeszowska z naborem startuje 1 czerwca i ma 4 nowości.

Uniwersytet na studia stacjonarne chce przyjąć 6985 studentów, a na niestacjonarne 3360.

Od nowego roku akademickiego uczelnia będzie kształciła aż na 9 nowych kierunkach. To: psychologia (studia stacjonarne, jednolite magisterskie), malarstwo (stacjonarne, magisterskie), nauczanie języków obcych - język angielski i rosyjski (stacjonarne, magisterskie), zarządzanie państwem (stacjonarne i niestacjonarne, licencjackie), studia miejskie (stacjonarne i niestacjonarne, magisterskie), bezpieczeństwo i certyfikacja żywności (stacjonarne, inżynierskie), menedżer rozwoju produktu (stacjonarne, inżynierskie), nanotechnologia (stacjonarne, inżynierskie) i optometria (stacjonarne i niestacjonarne, inżynierskie).

Przypomnijmy. Przed rokiem TOP najpopularniejszych kierunków to: lekarski (187 kandydatów/miejsce), filologia angielska (7,6), pielęgniarstwo (6,0), dietetyka (5,6), informatyka (5,1), bezpieczeństwo wewnętrzne (4,9), fizjoterapia (4,6), finanse i rachunkowość (3,7), pedagogika specjalna (3,2), ekonomia (3,0) i elektroradiologia (3,0).

Jak będą wyglądały limity przyjęć na kierunek lekarski, które określa minister zdrowia, okaże się w lipcu.

- W tym roku kształtowały się tak: studia jednolite, magisterskie, stacjonarne - 110, niestacjonarne - 60 i w języku angielskim - 40 - przypomina Sylwia Ozga-Bździuch z Działu Rekrutacji i Karier Studenckich UR.

Na Politechnice Rzeszowskiej nabór rozpocznie się 1 czerwca. Uczelnia będzie przyjmować na 36 kierunków studiów, w tym 4 nowe w języku polskim.

- To: inteligentne systemy i technologie produkcji (studia w Stalowej Woli, I st. inżynierskie, stacjonarne i niestacjonarne), inżynieria mechaniczna (studia I st., inżynierskie, stacjonarne), inżynieria procesów biznesowych (studia I st., inżynierskie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego (studia I st., inżynierskie, stacjonarne) - wymienia Damian Gębarowski, rzecznik PRz.

Dodaje, że będą jeszcze nowości jeśli chodzi o studia prowadzone w języku angielskim, ale obecnie trwają jeszcze ostatnie prace nad uruchomieniem tych kierunków.

- Obecnie notujemy bardzo duże zapotrzebowanie na inżynierów we wszystkich gałęziach gospodarki, co jest szczególnie zauważalne np. u specjalistów po kierunkach studiów: inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa, technologie chemiczne - mówi Damian Gębarowski. - Duże zainteresowanie jest także na absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli. Popyt na inżynierów w regionie jest kilkukrotnie większy niż ilość wykształconych inżynierów.

Największe zainteresowanie wśród maturzystów w ubiegłym roku było na kierunkach: budownictwo, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, architektura, automatyka i robotyka, inżynieria i analiza danych, finanse i rachunkowość. Na te kierunki chętnych było kilkakrotnie więcej niż miejsc.

- Zainteresowanie studiami na Politechnice Rzeszowskiej w ubiegłym roku zwiększyło się o ok. 15 procent w porównaniu z rokiem poprzednim - dodaje.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie rusza z rekrutacją 26 maja. W ofercie ma 20 kierunków, w tym najbardziej oblegane: pielęgniarstwo, informatyka, marketing internetowy i filologia angielska.

- Nowość to studia inżynierskie: inżynieria jakości w przedsiębiorstwie - mówi Rafał Kin z Działu Studiów PANS w Krośnie.
Uczelnia chce rekrutować na pierwszy rok ok. 700 osób.

W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu rekrutacja na 15 kierunków kształcenia rozpoczyna się już 22 maja. Nowości w tym roku brak.

- Największy boom obserwujemy na pielęgniarstwie - zwraca uwagę Marcin Sowiński, kier. Działu Organizacji i Promocji w PANS w Przemyślu. - Zainteresowaniem cieszy się także informatyka w biznesie, którą można kontynuować na studiach II st. inteligentne technologie. Ponadto projektowanie graficzne.

W rzeszowskiej WSIiZ rekrutacja rozpoczęła się już 20 kwietnia.

- Kandydaci mają do wyboru 13 kierunków studiów I st. i jednolitych magisterskich, w tym 5 prowadzonych również w języku angielskim oraz 5 kierunków studiów II st., w tym 2 prowadzone też w języku angielskim - mówi dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa WSIiZ. - Tegoroczne nowości to 3 kierunki studiów I st.: biomedycyna (w języku polskim i angielskim), zrównoważony rozwój i środowisko (polski), praca socjalna (polski i angielski).

We WSIiZ studiuje obecnie blisko 1400 studentów międzynarodowych. Społeczność akademicką tworzą studenci z ponad 50 krajów świata, w tym z Kazachstanu, Zimbabwe, Ukrainy, Tadżykistanu, Indii, Kirgistanu, Uzbekistanu, Maroko i Nigerii. Wielokulturowe środowisko pomaga lepiej zrozumieć współczesny świat, a także lepiej przygotowuje do podjęcia pracy za granicą.

WSPiA - Rzeszowska Szkoła Wyższa nabór rozpocznie 1 czerwca. Z jedynym na Podkarpaciu kierunkiem kryminologia. WSPiA oferuje także studia na kierunkach: administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne (studia I i II stopnia), prawo (5-letnie studia magisterskie) oraz zarządzanie (studia I stopnia). Uczelnia proponuje 8 nowych specjalności, np. zamówienia publiczne, doradztwo podatkowe, informatyka w biznesie, psychologia w zarządzaniu, zarządzanie finansami.

Sanocka Uczelnia Państwowa rozpocznie nabór 1 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24