MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wioślarze Politechniki Gdańskiej z drużynowym srebrem na Akademickich Mistrzostwach Polski. UKW Bydgoszcz bez konkurencji

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygrał w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie w Bydgoszczy. To właśnie studenci tej uczelni, jak również studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zwyciężyli w najbardziej prestiżowej konkurencji, czyli w ósemkach.

UKW Bydgoszcz obronił tytuł w AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy. Politechnika Gdańska na podium

Bydgoszcz uchodzi za miasto sportów wodnych, co potwierdzili teraz studenci z kujawsko-pomorskiego podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Nad Brdą co roku goszczą najlepsi kajakarze i wioślarze, także ci akademiccy. Swój udział w AMP zgłosiło blisko 270 wioślarzy i wioślarek reprezentujących 24 szkoły wyższe. Wśród startujących pojawili się też wyczynowcy czy nawet reprezentanci kraju.

Akademickie regaty wioślarzy w Bydgoszczy były wyjątkowe pod względem liczby startujących ósemek. Swoich sił w najbardziej popularnej, wioślarskiej konkurencji sprawdziło aż 16 męskich i 8 żeńskich osad.

– Bydgoszcz jest miastem sportów wodnych, od zawsze są tu obecne wiosła i kajaki. Promujemy miasto na światowych imprezach, jak również w kraju. AMP-y są potrzebne studentom-wioślarzy czy samej dyscyplinie, bo nie mamy zbyt dużo regat w Polsce – podkreślał znaczenie imprezy Michał Kozłowski, trener Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Wśród mężczyzn triumfowali w niej studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a u kobiet najlepsza była ósemka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Trenuję czynnie wioślarstwo od sześciu lat i na co dzień startuję w innych regatach. Do AMP-ów podchodziłem z zaciekawieniem, to był mój pierwszy start na 1000 metrów. Może to nietypowy dystans, ale nam z kolegami z ósemki udało się złapać odpowiedni rytm i zebraliśmy się na tyle, by wyjść reszcie stawki – mówił Kacper Mickiewicz, członek złotej ósemki UKW Bydgoszcz, a także czwarty jedynkarz AMP 2024 w Bydgoszczy.

Rywalizację skiffistów oraz dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn zdominowała Politechnika Poznańska. Najszybszym jedynkarzem w finale był Patryk Wojtalak, zaś w dwójce wygrali Radosław Kmiecik i Michał Radoliński.

W zmaganiach jedynkarek błyszczała Izabela Gałek (UKW Bydgoszcz). Reprezentantka kraju nie miała sobie równych, a na mecie była szybsza od Katarzyny Dudy (Politechnika Gdańska) i Kingi Kusowskiej (Uniwersytet Szczeciński). Ta ostatnia wraz z uczelnianą koleżanką Marią Taczek zwyciężyły natomiast w konkurencji dwójek podwójnych.

– To był mój pierwszy start na AMP-ach. Podobał mi się tu klimat, otwartość ludzi, z każdym można pogadać. I nie czuję takiej presji, jak na klasycznych mistrzostwach Polski. Z uśmiechem na twarzy podchodziłyśmy do startów – opowiadała Maria Taczek, kolejna z reprezentantek kraju. – W finale dwójek, po wygraniu wyścigu, mówiłyśmy sobie, że co by się nie działo, to musimy wygrać. Troszkę mnie smuci jedynie finał B w jedynce, ale drugi start poszedł świetnie, więc jest fajnie.

Laury dla najlepszych wioślarzy akademickich z Polski

Dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika AMP 2024 w wioślarstwie w Bydgoszczy trafiła nagroda Rogera Vereya, czołowego polskiego sportowca okresu międzywojennego, multimedalisty mistrzostw Europy, a także wielokrotnego mistrza Polski w barwach AZS-u Kraków w latach 1931-1939 i 1945-1949. Najlepszą zawodniczką uznano Izabelę Gałek (UKW Bydgoszcz), a zawodnikiem Patryka Wojtalaka (Politechnika Poznańska).

W klasyfikacji generalnej AMP w wioślarstwie ponownie wygrał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Druga była Politechnika Gdańska, a trzeci Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Polski Związek Żeglarski odsłania olimpijskie karty. Kto pojedzie do Paryża walczyć o medale?

– Jako organizatorzy zawsze robimy wszystko, żeby zawodnicy czuli na torze na Brdyujściu jak w domu. Otrzymujemy informację zwrotną, że panuje u nas przyjazna, rodzinna atmosfera. Bardzo chcielibyśmy być organizatorami kolejnych AMP w wioślarstwie – nie ukrywała Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz, organizatora AMP 2024 w wioślarstwie. – Zawsze w tej dyscyplinie mieliśmy największe sukcesy, a przy tym szczęście do dobrych studentów-wioślarzy i kadry trenerskiej. To właśnie wioślarstwo jest też sportem, które chyba najbardziej kojarzy się ze sportem akademickim. Mam nadzieję, że dalej będziemy odnosić sukcesy w tej dyscyplinie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki