Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielu gości zjedzie w wtorek 18 kwietnia do Łańcuta świętować Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Muzeum Zamek w Łańcucie jest miejscem ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
Muzeum Zamek w Łańcucie jest miejscem ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Krzysztof Kapica
18 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Główne uroczystości w Polsce odbędą się na zamku w Łańcucie. Do Łańcuta przyjedzie wiele gości, m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, prof. Bogumiła Rouba, przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych dat o znaczeniu dla całego świata.

Celem „święta zabytków” jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu zagadnień związanych z ochroną spuścizny minionych pokoleń. Jest to również święto wszystkich, którzy na co dzień zajmują się ochroną i opieką nad zabytkami – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów oraz przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także społeczników, właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych.

Polska aktywnie dba o ochronę zabytków. Jest nie tylko jednym z pierwszych państw -sygnatariuszy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 r., ale również od lat czynnie wspiera budowę systemu ochrony światowego dziedzictwa na poziomie UNESCO. Obecnie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 17 polskich obiektów, w tym m.in: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Stare Miasto w Krakowie i Warszawie, zamek krzyżacki w Malborku, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat czy drewniane kościoły południowej Małopolski.

18 kwietnia w Łańcucie odbędą się główne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, któremu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO”. Plenerowa wystawa stoi już przed łańcuckim zamkiem. Podczas spotkania planowany jest panel dyskusyjny na temat aktualnych wyzwań ochrony obiektów architektury drewnianej wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W tym roku konserwatorzy obchodzą jubileusz 20-lecia wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10 - lecie wpisu drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Z tego względu już w ubiegłym roku Łańcut został wybrany na wspólne polsko-ukraińskie obchody międzynarodowego święta zabytków. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz opiekunowie zabytkowych cerkwi wpisanych na Listę UNESCO.

Przygotowanie wspólnego, polsko-ukraińskiego wpisu było wyjątkowo skomplikowanym procesem, który udało się przeprowadzić dzięki wieloletniej współpracy polskich i ukraińskich specjalistów. Wyniki wspólnych prac pokazane zostały na wystawie o drewnianej architekturze sakralnej w Łańcucie, która będzie również eksponowana w Rzeszowie, Sanoku i Gorlicach.

18 kwietnia - Agenda Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – Łańcut 2023

  • Godz. 11 - Ceremonia prezentacji oznakowania starego cmentarza żydowskiego w Łańcucie przy ul. Moniuszki 15. Ceremonia odbędzie się w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele instytucji oraz organizacji zaangażowanych w upamiętnianie cmentarzy żydowskich, które odbywa się w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

  • Godz. 14.30 – briefing prasowy, Muzeum Zamek w Łańcucie

  • Dr Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków

  • Prof. Bogumiła Rouba - przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Beata Kot - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

  • Dr hab. Katarzyna Zalasińska – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa

  • Piotr Zubowski – dyrektor Muzeów Kresów w Lubaczowie

  • Krzysztof Żaba – p.o. Dyrektora Muzeum Zamek w Łańcucie

  • Godz. 15 – Otwarcie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – transmisja online
  • Wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich i pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Odznaki „Zasłużony dla Kultury” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystąpienia:

  • Dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków
  • Prof. Bogumiła Rouba - Przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN
  • Dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa
  • Krzysztof Żaba – p.o. Dyrektora Muzeum Zamek w Łańcucie

Wystąpienia programowe:

  • Postulaty zmian w polityce konserwatorskiej w zakresie światowego dziedzictwa UNESCO. Jakub Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zabytów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Żywe dziedzictwo – ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca ds. UNESCO, Departament Ochrony Zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Godz. 16.30 przerwa

  • Godz. 17 - panel dyskusyjny „Aktualne wyzwania ochrony obiektów architektury drewnianej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”

Moderator: dr hab. Monika Bogdanowska, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Uczestnicy:

  • Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Dr inż. arch. Piotr Turkiewicz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Ksiądz mitrat Julian Felenczak, proboszcz prawosławnej parafii w Morochowie, dziekan sanocki

19 kwietnia

  • Wizyta w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24