MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkiego wysypu grzybów jeszcze nie ma, ale na sos wystarczy. W najbliższych dniach może się pojawić więcej prawdziwków

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
08.10.2013 jedlina zdroj grzyby borowiki grzybobranie grzb borowik prawdziwek jesien zbieranie grzybow las dariusz gdesz/gazeta wroclawska..
08.10.2013 jedlina zdroj grzyby borowiki grzybobranie grzb borowik prawdziwek jesien zbieranie grzybow las dariusz gdesz/gazeta wroclawska.. Dariusz Gdesz / Polskapresse
W podkarpackich lasach można napotkać prawdziwki, kozaki i kurki. Leśniczy mówią, że co prawda nie jest to jakiś olbrzymi wysyp, ale parę sztuk zawsze można znaleźć. Wystarczy na przykład na sosik, czy też jako dodatek do jajecznicy. Spodziewają się, że po ostatnich deszczach właśnie w najbliższych dniach może się pojawić w lasach więcej grzybów.

- Akurat rozmawiałem z rodzicami. Są właśnie na kurkach w lasach pod Kolbuszową – mówi Dariusz Zaletański, zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Baligród.

– U nas natomiast zdarzają się już borowiki. Z tym, że niestety, sporo jest robaczywych. To dopiero początek. Być może jest jeszcze za wysoka temperatura. Spodziewam się, że po ostatnich deszczach, a w nocy popadało w Bieszczadach, może pojawić się ich więcej, ale taki jesienny, prawdziwy wysyp to dopiero za miesiąc.

Dodaje, że prawdziwki można znaleźć w specyficznych miejscach, w kwaśnych buczynach, gdzie dominują torfy. Borowiki lubią też drzewostany jodłowe i sosnowe.

- Nie ma ich wiele, a raczej pojedyncze, miejscami. Nie ma co się nastawiać na wielkie grzybobranie, ale kilka sztuk zawsze można do domu przynieść i przygotować coś smacznego. – Przy drogach też nie widać jeszcze handlarzy, choć u nas rzadko się ich spotyka. Raczej na północ od Rzeszowa, za Głogowem, w kierunku na Sokołów, na Leżajsk.

Apetytu na zbiór na Facebooku narobił Marcin Scelina z nadleśnictwa wrzucając piękne zdjęcie prawdziwków z opisem ”Zaczęły się…”.

– Rzeczywiście, leśnicy mają takie swoje miejsca, gdzie nikt nie zagląda – śmieje się Dariusz Zaletański.

Dodaje, że na skrajach lasów możemy też znaleźć koźlarze babki, kozaki grabowe. Są też borowiki ceglastopore – jadalne, o specyficznym smaku i aromacie odmiennym od szlachetnych, choć z uwagi na czerwone zabarwienie porów i trzonu rzadko zbierane przez grzybiarzy, bo ludzie obawiają się, by ich nie pomylić z trującymi o podobnym kolorze, np. szatańskim.

W sklepach, na targowiskach można też spotkać kurki, ale jak zwracają uwagę grzybiarze, coraz więcej pochodzi z hodowli.

Ostrzeżenie dla grzybiarzy. Tego nie rób w lesie, bo dostani...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24