"Ustawiali" egzaminy? Egzaminatorzy WORD w Tarnobrzegu...

"Ustawiali" egzaminy? Egzaminatorzy WORD w Tarnobrzegu zatrzymani

Marcin Radzimowski

Nowiny

Nowiny

W poniedziałek rano przy jednym z bloków przy ulicy Zwierzynieckiej działania prowadzili policjanci. Prawdopodobnie miały one związek z zatrzymaniem

W poniedziałek rano przy jednym z bloków przy ulicy Zwierzynieckiej działania prowadzili policjanci. Prawdopodobnie miały one związek z zatrzymaniem egzaminatorów WORD. ©Marcin Radzimowski

Policja wkroczyła dziś do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Prawdopodobnie chodzi o korupcję przy zdawaniu egzaminów na prawo jazdy.
W poniedziałek rano przy jednym z bloków przy ulicy Zwierzynieckiej działania prowadzili policjanci. Prawdopodobnie miały one związek z zatrzymaniem

W poniedziałek rano przy jednym z bloków przy ulicy Zwierzynieckiej działania prowadzili policjanci. Prawdopodobnie miały one związek z zatrzymaniem egzaminatorów WORD. ©Marcin Radzimowski

Policjanci zawitali do tarnobrzeskiego WORD-u ok. godziny 7.30, by zatrzymać sześciu egzaminatorów. Kilku wyprowadzono z budynku, pozostałych zatrzymano na placu egzaminacyjnym, gdzie akurat nadzorowali część praktyczną egzaminu na prawo jazdy. Niektórzy ręce mieli skute kajdankami.

Mniej więcej w tym samym czasie trzy radiowozy podjechały pod jeden z bloków przy ul. Zwierzynieckiej, gdzie zatrzymano mężczyznę.Jak ustaliliśmy, obydwie akcje są ściśle ze sobą powiązane. Nieoficjalnie, bo szczegółach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnobrzegu nikt oficjalnie się nie wypowiada, ani policja, ani prokuratura.

Co na to dyrektor tarnobrzeskiego WORD Wiesław Lichota?

- Kiedy około godziny siódmej piętnaście przyszedłem do pracy, przy drzwiach czekało trzech funkcjonariuszy policji z nakazami zatrzymania kilku egzaminatorów. Szczegółów sprawy nie znam, choć mogę się domyślać, o co chodzi - mówi.

Po południu, około godziny 14.30 policjanci znów pojawili się w siedzibie WORD-u i zatrzymali kolejnego, siódmego już egzaminatora. Ogółem w ośrodku zatrudnionych jest ich 29.

Łapówki za zdane egzaminy?

Z naszych ustaleń wynika, że na potrzeby śledztwa w charakterze świadków przesłuchano już kilku pracowników WORD, a także kilku kursantów. Dowiedzieliśmy się także, że nad realizacją sprawy (zatrzymania, przeszukania, zabezpieczenie dokumentów) od kilku dni pracuje około dwudziestu funkcjonariuszy z tarnobrzeskiej komendy.

Nie wiemy czy, a jeśli tak to ilu osobom i jakie przedstawiono zarzuty. Można się domyślać, że skoro zatrzymano egzaminatorów, w grę wchodzą najprawdopodobniej zarzuty korupcyjne - związane z "ustawianiem" egzaminów na prawo jazdy. Jeśli tak, to prawie na pewno wczorajsze zatrzymania nie będą ostatnimi w tym śledztwie.

* * * * *

Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie prowadzi od ub. roku śledztwo dotyczące podejrzenia wręczenia korzyści majątkowych w zamian za egzaminy na prawo jazdy. Wśród podejrzanych są: czworo egzaminatorów WORD w Krośnie, trzej szefowie ośrodków szkolenia kierowców oraz osoby, które miały być pośrednikami w przekazywaniu łapówek. W sumie zarzuty w tej sprawie usłyszało 13 osób.

Odrębnym wątkiem jest sprawa możliwych nieprawidłowości przy przetargach na szkolenia bezrobotnych na zdobycie uprawnień wyższej kategorii do kierowania pojazdami, organizowanych przez PUP w Sanoku i Brzozowie. Zlecenia na takie szkolenia miała otrzymywać szkoła nauki jazdy, prowadzona przez przedsiębiorców zatrzymanych z związku ze tym śledztwem korupcyjnym.

Do zarzutów przyznała się tylko część podejrzanych, niektórzy zdecydowali się złożyć wyjaśnienia. Prokuratura zapowiedziała, że śledztwo będzie długotrwałe.

Komentarze (23)

Wszystkie komentarze (23) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo