Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Krematorium w Stalowej Woli prawie gotowe

  Krematorium w Stalowej Woli prawie gotowe

  Zdzisław Surowaniec

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prace porządkowe przy krematorium.

  Prace porządkowe przy krematorium. ©Zdzisław Surowaniec

  W Stalowej Woli dobiegają końca prace przy budowie krematorium. Piec już jest zamontowany, specjaliści z Włoch podłączają go do sieci elektrycznej i gazowej. Plac przed budynkiem jest porządkowany.
  Prace porządkowe przy krematorium.

  Prace porządkowe przy krematorium. ©Zdzisław Surowaniec

  Uroczyste otwarcie pierwszego na Podkarpaciu krematorium zaplanowano na przyszły tydzień. Także w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spopielenie zwłok. Krematorium w Stalowej Woli obsługiwać będzie cztery województwa - podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie.

  Przez okno

  Na montaż czeka chłodnia, gdzie trzymane będą ciała czekające na spopielenie. Gotowe jest pomieszczenie dla żałobników, gotowe jest także pomieszczenie, skąd przez duże okno obserwować można będzie jak trumna z ciałem wsuwana jest do pieca.

  Reszta czyli przesypywanie prochów, które zostały po spopieleniu, rozdrabnianie ich i przesypywanie do urny, odbywać się już będzie z drugiej strony pieca, w miejscu niewidocznym dla żałobników.

  Ułożona została droga do krematorium, obsadzana jest krzewami, wkrótce staną przy niej słupy oświetleniowe. W przyszłości za krematorium powstanie kolumbarium czyli mur, gdzie w niszach składane będą urny z prochami.

  Kremacja jest w Polsce coraz bardziej powszechna choćby z tego powodu, że brakuje miejsca na cmentarzach do grzebania ciał. Poza tym, na spopielenie decydują się osoby, kiedy w rodzinnym grobowcu nie ma już miejsca na chowanie zmarłego w trumnie. W 2010 roku w Stalowej Woli odbyło się czterdzieści pogrzebów urnowych, w ubiegłym sześćdziesiąt.

  Bez rozruszników

  Ciekawostką jest to, że zmarli, którzy mają wszczepione rozruszniki serca z bateriami, będą je musiały mieć wyjęte przed spopieleniem. Baterie w wysokiej temperaturze sięgającej 1200 stopni Celsjusza, mogłyby wybuchnąć.

  Koszt budowy budynku i zakup włoskiego pieca do spopielania zwłok kosztowałby 2,5 mln zł. Spółka "Memento" szacuje, że rocznie w jednym piecu spopielałoby się 300 ciał. Byłaby to pierwsza spopielania na Podkarpaciu.

  Kościół nie zabrania kremacji, ale do niej nie zachęca. W naszym kraju spopielanych jest kilka procent zwłok, w Holandii 50 %, w Szwecji 65 %, w Czechach 80 %.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo